zasilni pristanek letala letalo Svet24.si

Foto: Na območju Mangarta zasilno pristalo ...

longeviquest_freira_inah_115_anos_porto_alegre_brasil_fev_2024_fotos_carlos_macedo-89-scaled-11 Svet24.si

Pri 116 letih umrla najstarejša oseba na svetu

929822_1712759432-dsc3978-01-17127593 Necenzurirano

[Top2025] "Anton Rop je osebno zahteval, naj ...

Tomaž Arklinič Reporter.si

Ana Jud vas gleda: Dobri človek Tomaž je ...

carlo ancelotti Ekipa

Konec ere: Ancelotti zapušča Real, jasno je, ...

Stopala, nega, trda koža Njena.si

S preprostim trikom se znebite trde kože na ...

Naslovna piknik Svet24.si

Preprosti triki za uspešen piknik

Zabavno Postojna

V Postojnski jami se je izlegla prva človeška ribica

Piše: Radio Krka

Čas objave:
01.06.2016 12:22

V Postojnski jami se je v ponedeljek ob 11. uri izlegla prva človeška ribica. To se je zgodilo natanko štiri mesece od dneva, ko je človeška ribica v akvariju izlegla svoje prvo jajčece, so sporočili iz Postojnske jame. V naravi se po statističnem sklepanju iz 500 izleženih jajčec uspešno razvijeta le dva mladička. Jajčec je v jami sicer še 22.

V Postojnski jami priznavajo, da so predhodne izkušnje raziskovalcev dale skoraj ničelno verjetnost, da bi se v jamskem akvariju pred našimi očmi kdajkoli do konca odvil razvoj jajčec do izleganja človeške ribice.

"Za zarod smo skrbeli iz ure v uro, opazovali jajčeca, povezovali znanstvena dognanja in lastna opazovanja. Marsikdaj smo bili zmedeni, a vendar smo morali sprejemati odločitve, ki jih ni še nihče. Vse je bilo novo. Človeška ribica je enostavno prevelika neznanka, tudi zato, ker živi svoje skrivnostno življenje, v jamskih globinah in temi, popolnoma skrito pred človekom. V naravi se po statističnem sklepanju iz 500 izleženih jajčec uspešno razvijeta le dva mladička," so še poudarili v Postojnski jami.


Jajčec, iz katerih se lahko razvijajo mali jamski zmajčki, je še 22, vseh izleženih jajčec pa je bilo 64. "Naš prvi zmajček se je v življenje dobesedno izstrelil, v enem samem poskusu. Tudi zaradi tega so posnetki z infrardečo kamero neprecenljiva dediščina, tako za biologe, kot javnost, kajti izleganje Proteusa še ni bilo posneto," so ponosni.

Sedaj se začenja najtežje obdobje, saj bodo morali hraniti ličinko, ker ne živi v naravnem okolju, kjer bi to počela sama. Obenem ji bodo morali redno, dnevno, menjati vodo, da ne bi prišlo do okužbe. In če bo ličink več, bo morala biti vsaka v svojem akvariju.