pgd-stari-trg Svet24.si

(Foto) Koroški gasilci iz gnojne jame rešili ...

letalo Svet24.si

Drama v Zagrebu: letalo, ki je bilo na poti v ...

809311.69dc7759.fill-800x450 Necenzurirano

Dvojna vloga svetovalca ministrice: pisal zakon, ...

janez jansa trenta celje sodisce 18.04.2025 rb Reporter.si

Janši so zrasla krila – a s tem, kar počne, se...

primoz roglic 25 Ekipa

To se dogaja z Rogličem po padcu: razkritje iz ...

GEN-I_1 Svet24.si

Odličen način, da znižate stroške za elektriko...

pokojnina, upokojitev, dodatno-pokojninsko-zavarovanje, modra-zavarovalnica Svet24.si

Kaj moram narediti za dobro pokojnino?

S Krko naokoli Novo mesto

SKN (avdio): O prehrani starejših in o projektu CHRODIS

Piše: Radio Krka/R.M.

Čas objave:
29.03.2019 13:32

V oddaji »S Krko naokoli« danes povzemamo nedavno predavanje o prehrani starejših in o pogledu psihiatra na demenco, ob koncu pa predstavljamo še evropski projekt CHRODIS, ki ga med drugim izvajajo tudi v novomeškem zdravstvenem domu in v bolnišnici.

V novomeški osrednji knjižnici je Spominčica Dolenjske organizirala zanimivo predavanje dveh zdravnikov, ko so v goste povabili očeta in sina - specialista interne medicine primarija Petra Kapša starejšega in psihiatra Petra Kapša mlajšega.

Psihiater Peter Kapš mlajši je spregovoril o tem, kako kot specialist psihiater obravnava bolnika v svoji ordinaciji, svetoval je, katera zdravila uporabljati za upočasnjevanje razvoja spominskega upada in odpravljanje vedenjskih in psihičnih simptomov, ki se pojavljajo ob napredovanju bolezni. Ustavil pa se je tudi pri težavah, ki jih doživljajo svojci oseb z demenco. Med tem pa je primarij Peter Kapš starejši, upokojeni specialist internist, predaval predvsem o prehranjevanju v starostnem obdobju. Predstavil je pomen zdravljenja s čebeljimi pridelki v starosti, govoril o uporabi drugih prehranskih pridelkov v starosti, s poudarkom na zdravilnih učinkih vina, mleka, in čokolade. 

V drugi polovici oddaje pa je beseda tekla o zanimivem evropskem projektu CHRODIS, ki je namenjen hitrejšemu prepoznavanju in odkrivanju kroničnih bolezni, s tem pa tudi boljšem zdravljenju. To namreč v Evropi zahteva 70–80 odstotkov vsega denarja, namenjenega zdravstvu. V treh letih dela je v njem sodelovalo več kot 70 partnerjev iz 25 evropskih držav, med njimi je bila tudi Slovenija, ki pa je bila izbrana za področje sladkorne bolezni. Nadgradnjo tega projekta zdaj izvajajo tudi v novomeškem zdravstvenem domu in v Splošni bolnišnici Novo mesto. Več o projektu je povedal primarij Milivoj Piletič, ki v novomeški bolnišnici vodi tudi ambulanto za diabetes.

Podrobneje o vsem v oddaji »S Krko naokoli«, ki jo je pripravila Renata Mikec.

Oddaja "S Krko naokoli": 29.03.2019

Oddaja "S Krko naokoli"