Društvo podeželjskih žena Sončnica je po dveh letih ponovno pripravilo velikonočno razstavo v Mestni knjižnici Grosuplje. Pri pripravi razstave, že 17., so članice društva tudi tokrat združile moči z najmlajšimi iz vrtca Rožle.
Razstava je svoja vrata odprla včeraj, na ogled pa bo še danes in jutri v času obratovanja knjižnice.

Predsednica Društva podeželskih žena Sončnica Tatjana Novljan je dejala, smo vedno veseli dela prostih dni, a ko govorimo o veliki noči, zagotovo lahko rečemo, da ima poseben pomen. Je najpomembnejši krščanski praznik, ko se praznuje Jezusovo vstajenje od mrtvih, je tudi praznik veselja in upanja. »Velikonočni čas se začne s cvetno nedeljo, ko se blagoslavlja oljčne vejice in butare. Nato stopimo v veliki teden. Na veliki petek je strogi post, na veliko soboto se blagoslovijo jedila, ki pa se zaužijejo v nedeljo po vstajenjski procesiji. Velikonočne jedi tako predstavljajo simbol Jezusovega trpljenja. Potica predstavlja Kristusovo krono, rdeči pirhi spominjajo na kaplje krvi in Jezusove rane, hren simbolizira žeblje, s katerimi so Jezusa pribili na križ. Ponekod dajejo v košaro oz. v žegenj tudi pomaranče, ki so simbol gobe, s katerimi so Jezusu dali piti kis. Pa seveda šunka in meso, ki pomenita Jezusovo telo,« nam je orisala ta praznični čas, ki ga napoveduje tradicionalna razstava.

Zbrane sta pozdravila tudi župan Grosuplja Peter Verlič in direktorica Mestne knjižnice Grosuplje Urška Emeršič. Veseli so, da lahko gostijo to razstavo že 17. leto. »Razstava je plod ustvarjalnosti več generacij, otrok iz vrtca ter gospe iz Društva podeželskih žena Sončnica. Tu se prepletata tradicija in otroška ustvarjalnost,« je dejala. »Pomlad je in velika noč. Rojevanje novega življenja. Smo brez mask, veselih obrazov, naj tako ostane. In slavimo življenje še naprej,« pa so bile besede direktorice VVZ Kekec Grosuplje Majde Fajdiga. Kot je še povedala, so veseli, da je tudi vrtec del tega tradicionalnega dogodka.

Župnik Martin Golob je velikonočna jedila blagoslovil. »Razstava velikonočnih dobrot nam naznanja prihod največjega krščanskega praznika. To je praznik, ki nam pravi, da je človek več kot samo meso in kosti, je tudi duh. Praznik velike noči je tudi praznik, ko se človek zaveda, da ga ima nekdo tako močno rad, da bi zanj dal življenje. Nenazadnje je praznik velike noči praznik upanja. Da ne glede na to, kaj se po svetu dogaja, imamo večni cilj v večnosti. Ko si bomo razstavo ogledali, ob njej uživali, se zavedajmo, da je za vsemi temi simboli veliko več, da je presežno in da je zadaj tudi mir in ljubezen Boga,« je dejal.

Najmlajši iz vrtca Rožle so se obiskovalcem predstavili s poživljajočimi pomladnimi pesmicami in plesom. Prav tako so odprtje razstave s petjem in glasbo praznično obarvali Ljudski pevci Zarja.