V četretek, 16. junija 2022, je v preddverju Trškega dvorca v Sevnici potekala predstavitev prenove brivsko-frizerskega salona Kreutz.
Salon, ki je od leta 2020 v lasti Občine Sevnica, se je ohranil v takšni obliki, kot je bil v času delovanja. Zato velja za edinstven primer tovrstne kulturne dediščine v regiji Posavje. Je eden izmed dveh takšnih salonov v Sloveniji. Zbrane je pozdravil župan Občine Sevnica Srečko Ocvirk. Procese prenove in restavriranja so predstavili Božena Hostnik iz Zavoda za kulturno dediščino Slovenije, območna enota Celje, Ana Marija Kranjc iz podjetja GNOM d.o.o. ter Stanka Glogovič in Nives Slemenšek iz Posavksega muzeja Brežice. Ob ogledu prenoveljenga salona je Jadranka Rešeta spregovorila o spominih na svojo mamo Dragico Kreutz Zupanc.

Oživitev salona Kreutz
Občina Sevnica
Adrian Klenovšek, brivski mojster iz sevniške brivnice Britzzo, pa je v salonu postrigel prvo stranko -sevniškega župana. Celotno predstavitev je s povezovanjem zaokrožila direktorica Posavskega muzeja Brežice, Alenka Černelič Krošelj. V brivsko-frizerskem salonu Kreutz, ki je s postavitvijo stalne muzejske zbirke pridobil novo vlogo, bodo potekale izobraževalne vsebine, salon pa bo z uradno otvoritvijo v jeseni odprt tudi za širšo javnost. Stavba, v kateri je ohranjen brivsko-frizerski salon družine Kreutz, je bila zgrajena v drugi polovici 18. stoletja. Sedanjo podobo je dobila na začetku 20. stoletja. Nadstropna hiša z novejšo štiriosno zunanjščino nas v vhodu v hišo preseneti z intaktno notranjščino z baročnimi češkimi kapami ter s pohištvom in z brivsko-frizersko opremo, ki nas ponese v čas okrog druge svetovne vojne. V avtentičnem ambientu si lahko predstavljamo takratne trške gospe in gospodične, ki so si prišle v salon urejat modne pričeske, ter gospode, ki so se dvakrat tedensko sestajali pri brivcu. Brivski mojster Karl Kreutz se je v Sevnico priselil leta 1900 in odprl svojo obrt. V hišo na Glavnem trgu 17 se je z družino priselil okrog leta 1908. Leta 1925 je obrt prevzel najstarejši sin Rudolf Kreutz. Njegova žena Ljudmila-Milka Richly se je leta 1938 v Zagrebu izpopolnila v oblikovanju ženskih pričesk in od takrat je bil salon odprt tudi za ženske. Okrog leta 1940 se je brivsko-frizerski salon preselil iz dotedanjega desnega dela hiše v levega, kjer je še danes. Družinsko obrt je v tretji generaciji nadaljevala hči Rudija in Milke Kreutz, Dragica Kreutz, poročena Zupanc, ki se je za frizerko začela učiti pri štirinajstih letih. Frizerski mojstrski izpit je leta 1953 opravljala v nekdanjem frizerskem salonu Lorbek v Celju. Salon je obratoval vsega skupaj 103 leta, do leta 2003, ko je gospa Dragica dopolnila 73 let. V njem je nekoč delalo do šest ali sedem brivcem, frizerjev in vajencev, v zadnjih letih obratovanja pa je imela gospa Dragica le še popoldansko obrt.

Oživitev salona Kreutz
Občina Sevnica