jugoslovanska zastava Svet24.si

Kdo je v Gorici razobesil jugoslovanske zastave?

sabbatical, sobotno-leto Svet24.si

Ste že slišali za sobotno leto? Vse več ...

Gm_CflMWQAAqqHN Necenzurirano

Res vemo, da Janša v Izrael ne hodi tudi zaradi ...

trilar_bobo_11.02.16 Reporter.si

Hvalisavi poslovnež iz Kranja utihnil ob ...

luka doncic lebron james Ekipa

Fotografija, ki je zažgala splet: Luka v ...

petrol, delo, ziga, zaposlitev, sluzba, studence, zacetki-na-petrolu Izpostavljeno

Naj vas mladost ne zavede – Žiga obvlada svoje ...

Nika Prevc, Ema Prevc, Julijana Prevc Svet24.si

Mama Prevc je bolj kot uspehov vesela, če otroci ...

Novice Kočevske Poljane

Kočevarske vasi dobile informativne table

Piše: PP

Čas objave:
27.03.2025 09:01

Društvo Kočevarjev staroselcev je leta 2021 podalo vlogo na avstrijsko Zvezno ministrstvo za evropske in mednarodne odnose za izdelavo infotabel o kočevarskih vaseh. Ministrstvo je pozitivno ocenilo našo vlogo in za projekt namenilo 7.500 EUR.

Na območju Kočevske, v velikosti 800 km2, je bilo od leta 1330 ustanovljenih 176 vasi in postavljenih 123 cerkva. Več kot polovica je bila porušenih in mnoge med njimi že porašča gozd.
S projektom so želeli oživiti izgubljene vasi in obiskovalcem pokazati, kako veličastno je bilo življenje na Kočevskem pred drugo svetovno vojno. V tej fazi so postavili informacijske table v vaseh Kočevske Poljane (Pöllandl), Občice (Krapflern), Stare Žage (Altsag), Podstenice (Steinwand) in Mali Rigelj (Kleinriegel).

»Projekt je izrednega pomena za naše društvo in nemško govorečo narodno skupnost. S tem projektom tudi sami spoznavamo svoje korenine in to lahko ohranimo tudi v prihodnje. Je izrednega pomena za identiteto Kočevarjev. Te informacije pa so na voljo tudi večinskemu prebivalstvu, ki tukaj živi. Za narodno skupnost je pomembno dobro sobivanje z večinskim prebivalstvom. Zato je treba podatke in dejstva o zgodovinski prisotnosti Kočevarjev posredovati širši javnosti, ljudi poučiti za boljše sobivanje in razumevanje. Ciljne skupine v projektu so potomci Kočevarjev, iz Slovenije in tujine, ki danes ne živijo več v teh vaseh, vsa zainteresirana javnost, turisti in domačini, ki so tudi ciljna skupina za boljšo kakovost sobivanja in medsebojno razumevanje. Težave pri pripravi so bile predvsem v kakovostnem opisu, ki je primeren za infotable. Problem je tudi fotografsko gradivo, ki ga je zelo malo. Po naših vaseh živi malo Kočevarjev in je zato prisotno tudi pomanjkanje informacij. Z opisi želimo prikazati bogastvo življenja v kočevarskih vaseh. Želimo tudi opomniti, da so Kočevarji tu živeli kot večinsko prebivalstvo do leta 1941, na njihovo sobivanje z drugimi prebivalci, o njihovi trenutni prisotnosti na Kočevskem v odnosu do večinskega ljudstva, njihovih potomcev. Table bodo obogatile turistično ponudbo kraja in občine. Zelo smo veseli, da smo uspeli za določene vasi najti hišna imena in družinska imena. Na vsaki tabli je QR koda, preko katere se povežemo na spletno stran, kjer je še več informacij. Za vsako vas pa smo izdelali tudi opisni letak v treh jezikih – slovenskem, nemškem in angleške,« so sporočili iz Društva Kočevarjev staroselcev.

Tablo v Občicah sta na dogodku odkrila avstrijski veleposlanik dr. Konrad Bühler in podžupan Občine Dolenjske Toplice Jure Filipović. Dogodek sta obogatili pevska skupina Društva Kočevarjev staroselcev, ki jo vodi Ani Jankovič Šober ter otroška pevska in folklorna skupina, ki ju vodita Ani Jankovič Šober in Branka Moškon. Odrasla skupina je zapela tudi kočevarsko himno.