Novomeška farmacevtska družba Krka je danes v Krškem odprla novi obrat za proizvodnjo farmacevtskih učinkovin Sinteza 1. Z naložbo 85 milijonov evrov si je zagotovila nove zmogljivosti za obvladovanje celotnega procesa od razvoja do proizvodnje surovin in končnih izdelkov. Širjenje obrata z 61 zaposlenimi so napovedali predvidoma leta 2020.
Predsednik Krkine uprave Jože Colarič je na novinarski konferenci ob odprtju povedal, da obrat izdeluje učinkovine za vertikalno integrirana zdravila, ki predstavljajo več kot 70 odstotkov Krkinega prodajnega programa. Z novo naložbo pa tudi uresničujejo usmeritev v omenjeni poslovni model.Tega je hkrati označil za eno od ključnih strateških prednosti, ki podjetju omogočajo obvladovanje razvoja in proizvodnje izdelkov, vse od pridobivanja zdravilnih učinkovin do proizvodnje končnih oblik zdravil in njihove ponudbe.
Krka bo v Sintezi 1 zagotavljala optimalno proizvodnjo strateško pomembnih farmacevtskih učinkovin in s tem prispevala h konkurenčnosti in krepitvi svojega položaja na vseh svojih trgih, je dejal predsednik uprave in napovedal, da namerava Krka na svojem krškem zemljišču čez predvidoma štiri leta začeti z gradnjo še nekoliko večjega obrata.
Sicer pa lastna vertikalno integrirana proizvodnja večine ključnih zdravilnih učinkovin Krki omogoča načrtovanje in obvladovanje celotnega procesa ter zagotavlja kakovostne, učinkovite in varne zdravilne učinkovine.
Omogoča ji še, da na izbranih ključnih trgih prva ponudi generična zdravila in se hkrati hitro odziva na regulatorne spremembe, je še povedal Colarič.
Po besedah Krkinega tehničnega direktorja Marka Lampreta so krški kompleks začeli graditi leta 2012. Proizvodnjo v njegovem prvem modulu so pognali lani, letos poleti pa še v drugem.
Obrat obsega nekaj več kot 5500 kvadratnih metrov, 32 reaktorjev, šest centrifug, dva sušilnika s filtrom in šest vakuumskih sušilnikov. Njegovo varnost so zagotovili z ustreznimi tehničnimi rešitvami. Ves proces nadzirajo in upravljajo računalniško.
Ob proizvodnem obratu so zgradili vse infrastrukturne objekte, pomožni objekt s podpornimi sistemi za napajanje proizvodnje in pisarniške ter laboratorijske prostore. Uredili so tudi lastno pripravo vode. Energetsko oskrbo zagotavljajo z dvema parnima kotloma. V obratu je 61 zaposlenih, pretežno Posavcev, dobra polovica v proizvodnji in preostali v tehnični službi, je navedel Lampret.
Kot je opozoril vodja Krkine kemijske proizvodnje Marko Herga, obrat zagotavlja prilagodljivost proizvodnje, saj je prehod na nove izdelke možen razmeroma hitro. Omogoča maloserijsko proizvodnjo, pogojno pa tudi proizvodnjo velikih serij učinkovin in intermediatov.
Predsednik uprave Colarič je še dodal, da bo krško zemljišče, ki se obsega 16,6 hektara, tudi v prihodnjih letih strateško območje za gradnjo Krkinih obratov kemijske proizvodnje. Med njegovimi prednostmi pa je poudaril relativno bližino matične družbe in avtocestno povezavo.
V skupini Krka so sicer v zadnjih desetih letih za naložbe namenili 1,2 milijarde evrov. Lani 174 milijonov, letos pa jim namenjajo 165 milijonov evrov. V skupini Krka poteka približno 20 naložbenih projektov, s katerimi bodo proizvodne zmogljivosti v prihodnjih letih okrepili za dobro tretjino. Obseg letne proizvodnje pa bodo s skoraj 13 milijard tablet in kapsul povečali na več kot 17 milijard.
V Krki pripravljajo 170 novih zdravil, Colarič pa je še za november napovedal uradno odprtje Krkine največje naložbe do zdaj, 200 milijonov evrov vrednega Notola 2 v Novem mestu. Naložbo je tudi označil za največjo v državi.