kadyrov Svet24.si

Kadirov se je po dolgem času spet pojavil v ...

predor šentvid Svet24.si

Promet skozi predor Šentvid ustavil previsok ...

1686133982-dsc03808-1686133910835 Necenzurirano

Naš odgovor Dodiku: od tujih fundacij nismo ...

mahnic hoivik pl Reporter.si

Žan Mahnič in nesrečni Andrej Hoivik sta samo ...

fantasy web 25-26 Ekipa

Fantasy je nazaj! Nova sezona, novi razburljivi ...

nomad viza Svet24.si

Slovenija vabi digitalne nomade in uvaja vize

thermana-lasko, lasko, toplice Svet24.si

Ideje za poletje 2025: sanjska doživetja za vse ...

Kultura

Uspešen zaključek projekta JURKA 24–25: Povezovanje skozi kulturo

Piše: RIC Bela krajina

Čas objave:
24.06.2025 08:54

V nedeljo, 22. 6. 2025, smo s sklepnim dogodkom v sklopu okrogle mize »Ohranjanje kulturne identitete skozi festivale« uradno zaključili enoletni projekt JURKA 24–25, ki ga sofinancira Evropska unija. Dogodek, ki je potekal v okviru najstarejšega folklornega festivala v Sloveniji Jurjevanje v Beli krajini, je združil strokovnjake, kulturne delavce in predstavnike lokalnih skupnosti iz Slovenije in Hrvaške.

Za uvodno glasbeno vzdušje so poskrbeli člani vokalne in tamburaške skupine Folklornega ansambla Matija Gubec iz Karlovca.

Dogodek sta z uvodnima nagovoroma odprla župan Občine Črnomelj gospod Andrej Kavšek in podžupanja Mestne občine Karlovec gospa Ivana Fočić. V svojih nagovorih sta poudarila pomen čezmejnega sodelovanja.

Okrogla miza je izpostavila pomen folklornih festivalov kot prostora za ohranjanje in krepitev kulturne identitete, gradnjo skupnosti in medkulturni dialog. O svojih izkušnjah, izzivih in priložnostih so spregovorili:
• Kristina Medarić, podpredsednica CIOFF International in podpredsednica Mednarodnega folklornega festivala Karlovac,
• Anja Verderber, magistrica etnologije in kulturne antropologije in
• Barbara Papež Lavrič, direktorica RIC Bela krajina, organizator festivala Jurjevanje v Beli krajini.

Skozi razpravo smo se dotaknili vprašanj, kot so pomen avtentičnosti, vključevanje različnih generacij in ranljivih skupin, sodelovanje med festivali in povezovanje s stroko. Gostje so delili tudi primere dobrih praks ter načine, kako festivali ostajajo privlačni tudi v sodobnem času.

V okviru okrogle mize smo posebno pozornost namenili izzivom in priložnostim pri organizaciji tradicionalnih kulturnih festivalov, zlasti z vidika spodbujanja vključenosti ter spoštovanja raznolikih kulturnih identitet.
Včerajšnji pogovor nas je opomnil, da so folklorni festivali mnogo več kot le uprizoritve plesov in noš, so živ prostor kulturne izmenjave, učenja in ponosa.

Na koncu strokovnega dela dogodka je poudarjeno, da je projekt JURKA 24–25 primer uspešnega sodelovanja, ki ga je mogoče prenesti tudi na druge čezmejne projekte v regiji ali širše v evropskem prostoru.

Folklorni ansambel Matija Gubec iz Karlovca je s svojim večernim nastopom na festivalu Jurjevanje v Beli krajini navdušil občinstvo in simbolno zaključil enoletno sodelovanje partnerjev v okviru projekta.

Projekt JURKA 24–25 je v enem letu združil partnerje RIC Bela krajina, Občino Črnomelj, Mestno občino Karlovec in Turistično skupnost Karlovške županije z namenom krepitve kulturnih vezi med obmejnima regijama ter prispevanja k ohranjanju nesnovne kulturne dediščine. V tem okviru je bilo izvedenih pet večjih dogodkov, med njimi številne delavnice in strokovne razprave.

Projekt je poudaril, kako lahko skupna vizija in medsebojno zaupanje pripeljeta do konkretnih rezultatov, in sicer večje prepoznavnosti kulturnih dogodkov, bogatejšega programa, večjega vključevanja lokalnih skupnosti in promocije kulturne raznolikosti kot vrednote.