Mihajlo Drapati Svet24.si

Volodimir Zelenski imenoval novega poveljnika ...

Radar Svet24.si

31-letni voznik dirkal med pomurskimi vasmi

1697653654-dsc2874-01-1697653578445 Necenzurirano

Jože Anderlič, graditelj Schellenburga za elito,...

dalmatinka penthouse Reporter.si

To so najdražja stanovanja na trgu v Ljubljani: ...

Primož Roglič Ekipa

Je Roglič prestar, da bi (u)lovil Pogačarja? To ...

žiga anja Njena.si

Kmetija: Tako divjega dvoboja še ni bilo

cirkovic Ekipa

Srbski košarkar doživljenjsko diskvalificiran

Kronika Skopje

Na protestih v Skopju ranjena dva novinarja

Piše: Radio Krka/STA

Čas objave:
01.03.2017 10:52

V makedonski prestolnici je v torek zvečer potekal protest državljanske pobude Za skupno Makedonijo, na kateri je več tisoč ljudi zahtevalo ohranitev enotnosti države in protestiralo proti spremembi ustave. Protestniki so blizu sobranja napadli ekipo makedonskega portala A1 in ranili dva novinarja ter uničili njuno opremo.

Ranjena novinarja so odpeljali v bolnišnico, eden je utrpel pretres možganov.

Po poročanju makedonskih medijev je policija zaradi napada prijela več ljudi. Glavna opozicijska stranka Socialdemokratska zveza Makedonije (SDSM) je napad obsodila in državljane pozvala k miru. Poudarila je, da bo država dobila stabilno vlado, ki bo garant stabilnosti in varnosti, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Pobuda Za skupno Makedonijo in pristaši doslej vladajoče stranke VMRO-DPMNE so prve proteste pripravili že v soboto, ker naj bi se voditelji opozicijska SDSM s strankami makedonskih Albancev dogovorili o platformi, ki predvideva, da bo albanski jezik postal drugi uradni jezik v državi, kar po njihovi oceni škodi interesom makedonskega naroda.

Prepričani so, da bo to pripeljalo do federalizacije in kantonizacije države ter spremembe značaja Makedonije. Napovedali so, da bodo proteste pripravljali vsakodnevno, da bi preprečili spremembo ustave. V organizaciji iste pobude so v torek ob Skopju protesti potekali tudi v več drugih mestih po državi, med drugim v Kičevu, Štipu, Prilepu in Kumanovu, poroča makedonska tiskovna agencija Mia.

SDSM je omenjene navedbe glede platforme zanikal, potrdil pa, da so se dogovorili za širšo uporabo albanskega jezika, vendar v okviru ustave.

Do nasilja na protestih je prišlo dan po tem, ko je vodja SDSM Zoran Zaev v ponedeljek od makedonskega predsednika Gjorga Ivanova zahteval mandat za sestavo nove vlade in mu predal podpise podpore 67 poslancev. Podporo so mu izrazili poslanci SDSM ter treh strank makedonskih Albancev - Demokratične unije za integracijo (DUI), Bese in Zveze za Albance.


Po decembrskih predčasnih parlamentarnih volitvah je Ivanov mandat za sestavo vlade sprva dal vodji konservativne VMRO-DPMNE in bivšemu premierju Nikoli Gruevskemu, a ta vlade ni uspel sestaviti in je predsedniku vrnil mandat.

Kot navaja Tanjug, so koalicijska pogajanja s tradicionalno partnerko DUI propadla, ker je Gruevski zavrnil sprejem dela platforme albanskih strank, ki med drugim predvideva spremembo ustave in enakopravnost albanskega jezika z makedonskim.

Platformo, ki so jo ob podpori Tirane sprejele omenjene tri stranke makedonskih Albancev januarja letos, v Skopju imenujejo tudi tiranska platforma. V njej po navedbah Tanjuga med drugim zahtevajo, da albanski jezik postane uradni jezik, rešitev spora glede imena Makedonije, začetek razprave o zastavi, himni in grbu Makedonije, tako da bi ti simboli državnosti izražali večetničnost države ter enakopravno zastopanost Albancev v državnih strukturah.

Po poročanju makedonske televizije Telma v platformi pozivajo tudi k sprejemu resolucije z obsodbo genocida nad albanskim narodom v Makedoniji med letoma 1912 in 1956. Med zahtevami je tudi, da Albance uvrstijo med konstitutivne narode in da se uvede "integrirano upravljanje meja" s Kosovom in Albanijo, kar se po navedbah Tanjuga lahko razume tudi kot poskus oblikovanja velike Albanije.

Strokovnjaki zahtevo po dvojezičnosti ocenjujejo kot protiustavno in kot prvi korak k federalizaciji in razkosanju države. Poudarjajo tudi, da Makedonija ne more biti država dveh narodov, saj v njej živijo tudi pripadniki drugih narodov, še navaja Tanjug.