pokol-v-šoli-vladislava-ribnikarja, obletnica-pokola Svet24.si

Srbija pred obletnico krvavega poboja v beograjski...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

pogacar Ekipa24.si

Tadej Pogačar pred Girom izpostavil ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

sekulic slovenija af Ekipa24.si

Tole je očitno menjava za Mika Tobeyja! Američan...

Novice Ljubljana

Domače smrečice nosijo rumeno nalepko, mahu ne smemo nabrati preveč

Piše: STA

Čas objave:
12.12.2021 10:40

Vsa posekana drevesca iz slovenskih gozdov, ki so namenjena za okras in praznovanje, so decembra med prevozi in prodajo označena z nalepko rumene barve z letnico 2021. Z nalepko morajo biti označena tudi gozdna drevesca, pridobljena iz nasadov okrasnih drevesc na kmetijskih površinah.

Lastniki gozdov nalepke za okrasna drevesca pridobijo na Zavodu za gozdove Slovenije skupaj z odločbo, v kateri so zapisane usmeritve in pogoji za pridobivanje okrasnih drevesc iz gozda. Do 25 nalepk lastniki lahko dobijo brezplačno, za večje število pa morajo odšteti po 36 centov na nalepko, so danes sporočili z kmetijskega ministrstva in zavoda za gozdove.

Zavod usmerja pridobivanje okrasnih drevesc iz gozdnih površin na gozdu in naravi prijazen način, ki ne povzroča škode v gozdovih, nadzor nad pridobivanjem okrasnih drevesc pa vrši gozdarska inšpekcija. Omejitve pa so postavljene tudi za nabiranje mahov. Tega se v gozdu lahko nabere do dveh kilogramov, na eni površini pa največ petino mahu.



Zavod je smrečice opremil napisom Darilo gozda vašemu domu, s katerim ozavešča kupce, naj pri izbiri drevesc ravnajo odgovorno do okolja. Zadnja leta zaznavajo trend povečevanja povpraševanja po naravnih okrasnih drevescih, a vse več po okrasnih drevescih tujerodnih vrst, pridelanih v nasadih izven Slovenije. To se kaže z upadanjem števila letno oddanih plomb, ki označujejo okrasne smrečice, pridelane v Sloveniji, so dodali.

Na ministrstvu so ob tem opozorili še, da je po uporabi okrasnega drevesca treba poskrbeti tudi za njegovo pravilno odlaganje, lahko se ga denimo pokuri v peči. Zadnja leta namreč opažajo vedno več odvrženih okrasnih drevesc na gozdnih robovih v bližini naselij, kar pa predstavlja nevarnost za vnos bolezni v gozd, so poudarili.