revolver, orožje, pištola Svet24.si

75-letniku v pošti iz rok padla torba, pri tem se...

denar, upokojenka, starejši, upokojenci, penzija Svet24.si

Daljši rok za uveljavljanje vdovske pokojnine

posnetek4 Necenzurirano

Nove fotografije: inšpektorica sume zakopavanja ...

primoz cimerman skofljica Reporter.si

Nova spolna afera? Občani Škofljice ovadili ...

dallas daniel gafford luka doncic Ekipa

Gafford za Slovenijo na Eurobasketu: Bilo bi ...

urban-zaloznik, zivljenje-na-tehtnici, prihod-domov, jasmina Njena.si

Življenje na tehtnici: Pri Urbanu doma vroče in ...

Raul Victor Sanchez Ekipa

Olimpija lovi evropsko pomlad, Stožice ne ...

Zabavno Džakarta

VIDEO: V Indoneziji opazovali popolni Sončev mrk

Piše: Radio Krka/STA

Čas objave:
09.03.2016 12:35

V Indoneziji je danes na milijone ljudi opazovalo popolni Sončev mrk. Luna se je med Zemljo in Soncem začela pomikati ob 6.19 po lokalnem času, približno uro kasneje pa je bil popolni Sončev mrk viden na zahodu države. Delni Sončev mrk so lahko opazovali še v nekaterih predelih Azije in tudi v Avstraliji.

Sončev mrk je v Indoneziji skupno trajal približno tri ure, od tega je bilo moč popolni Sončev mrk odvisno od lokacije opazovati od minute in pol do treh minut. Vreme je bilo večinoma jasno, le nekatere lokacije za opazovanje so imele oblačno vreme, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nekatera indonezijska plemena so Sončev mrk dočakala s strahom, zato so recimo v plemenu Dayak na otoku Borneo izvedli posebni obred, ki naj bi zagotovil, da Sonce ne bo izginilo za vedno. Za številne muslimane v državi - Indonezija je država z največjim številom muslimanskih prebivalcev - je bil Sončev mrk posebno versko doživetje in so pohiteli v mošeje k posebni molitvi.

Prav tako je Sončev mrk v Indoneziji opazovalo več tujih znanstvenikov. V mestecu Maba na otočju Malukus je Sončev mrk med drugim opazovala štiričlanska skupina ameriške vesoljske agencije Nasa.

Zadnji Sončev mrk pred današnjim je bil 20. marca lani, a je bil viden samo na Ferskem otočju in norveškem arktičnem arhipelagu Svalbard.

Sončev mrk je redek nebesni pojav in tudi eden najbolj spektakularnih. Skozi vso zgodovino človeštva so jim namenjali veliko pozornost ter jih povezovali s številnimi miti in tradicijami. Po ljudskem verovanju naj bi mrki napovedovali naravne katastrofe, nepredvidene dogodke in velike nesreče.

Okoli 25 do 30 odstotkov mrkov je popolnih; takrat Luna za opazovalce na ožjem območju, imenovanem območje popolnega mrka, za nekaj minut popolnoma zastre Sonce.

Naslednji popolni Sončev mrk bo leta 2017 in bo viden v ZDA. V Sloveniji bo naslednji popolni mrk šele leta 2081.

Popolni Sončev mrk v Indoneziji (YouTube)