Temperature na Severnem tečaju bi bile lahko na današnji božični večer za 20 stopinj višje od povprečja, kar bi po navedbah znanstvenikov predstavljalo rekorden vročinski val.
Klimatologi menijo, da je za ta čas neobičajno topel vremenski vzorec na območju Arktike neposredno povezan s podnebnimi spremembami, ki jih je povzročil človek.Temperature so bile novembra in decembra za pet stopinj Celzija višje od povprečja, piše britanski BBC.
Vse to sledi poletju, med katerim je led Arktičnega morja dosegel drugi najnižji obseg, kar so ga kdaj koli posneli sateliti.
Raziskovalka na inštitutu za podnebne spremembe na Oxfordu Friederike Otto je za BBC povedala, da bi bil v predindustrijski dobi "tak vročinski val izjemno redek pojav, ki bi se lahko pojavil vsakih 1000 let". Po mnenju znanstvenikov so podnebni vzorci povezani z antropogenimi podnebnimi spremembami.
Po napovedih naj bi temperature na Severnem tečaju vrhunec dosegle drevi, ko naj bi se gibale okoli ledišča.
"Če se bodo temperature še naprej višale, kot se zdaj, bo moč pojav takšnih vročinskih valov pričakovati vsako drugo leto in to bo hud stres za ekosistem," je še menila Ottova.