Ponudnik televizijskih vsebin Netflix bo 4. novembra začel predvajati novo serijo z naslovom Krona (The Crown), ki pripoveduje zgodbo o britanski kraljevi družini po drugi svetovni vojni. Serija je naletela na pohvale kritikov še pred predvajanjem, med drugim tudi zaradi igralske zasedbe na čelu z Jonom Lithgowom v vlogi Winstona Churchilla.
"Nikoli si nisem niti v sanjah mislil, da bom lahko igral Churchilla, čeprav sem nekoč že upodobil ameriškega predsednika Franklina Roosevelta," je v New Yorku povedal 71-letni Američan Lithgow, ki je menil, da je s svojimi 190 centimetri višine neprimeren za upodobitev 170 centimetrov visokega nekdanjega premierja, ki je Veliko Britanijo uspešno peljal skozi vihar druge svetovne vojne."Vlogo sem nemudoma sprejel, saj takšne priložnosti seveda ne odkloniš. Šele po dveh tednih snemanja sem se pri ekipi pozanimal, ali nikogar ne moti razlika v višini. Edino kar so prilagodili, je, da so na sceni vhod v zgradbo premierja na ulici Downing povišali.Obstaja res veliko zgodovinskih fotografij Churchilla pred tem vhodom," je povedal večkrat nagrajeni ameriški igralec.
Ob tem se je pošalil, da so ga prijatelji opozorili, da ga bodo znani britanski igralci ubili, ker jim je izmaknil vlogo. "Bal sem se tudi, da me bo angleška igralska zasedba zavrnila kot telo včasih zavrne presajeni organ, vendar so bili vsi izjemni," je na predstavitvi serije povedal Lithgow
Scenarist televizijske serije, ki za zdaj v dveh sezonah pokriva obdobje od leta 1947 do sredine 60. let prejšnjega stoletja, je Peter Morgan, ki je zaslovel s filmom na podobno temo, čeprav v kasnejšem obdobju. Helen Mirren je v njegovem filmu Kraljica leta 2006 osvojila oskarja za upodobitev kraljice Elizabete II. Tokrat jo je upodobila 32-letna angleška igralka Claire Foy, ki najprej igra mlado princeso, po smrti kralja Jurija VI, ki ga v seriji igra Jarred Harris, pa tudi kraljico Elizabeto.
Princa Phillipa igra Matt Smith, ki je televizijskim gledalcem najbolj znan po glavni vlogi v seriji Doctor Who, Elizabetino sestro, princeso Margaret, pa 28-letna Vanessa Kirby, ki je skupaj z drugimi igralci Netflix pohvalila predvsem zaradi ustvarjalne svobode.
Televizija Netflix je slavna po serijah, kot je House of Cards (Hiša iz kart), s Krono - za snemanje katere je uvodoma porabila več kot 100 milijonov dolarjev - pa želi predvsem mladim in gledalcem srednjih let pridobiti tudi starejše in morda premožnejše gledalce. Nadaljevanka režiserja Stephena Daldryja, ki se začenja s poroko med Elizabeto in Phillipom leta 1947, naj jih ne bi razočarala, saj ob umetniški svobodi upošteva zgodovinska dejstva.
"Imeli smo zgodovinsko svetovalko Annie Sulzberger, vnukinjo izdajatelja New York Timesa Arturja Sulzbergerja, ki je v 50. letih pripravil banket v Churchillovo čast na vrhu zgradbe časopisa in tja povabil svoje najboljše novinarje. S Churchillom so jedli in popivali, predvsem pa poslušali in naslednje jutro so morali zapisati vtise. Ona je prišla do teh skrivnih dragocenih dokumentov, ki so prikazali 25 različic tega večera, med njimi tudi 25 različic iste šale, ki jo je povedal Churchill," je povedal Lithgow, za katerega je bila vloga naravnost sanjska.
Britanska kraljeva družine še ni komentirala serije, ki je zanjo uradno fikcija. "Potem, ko jo bodo videli, upam, da se bodo odzvali pozitivno," je dejal Lithgow, Matt Smith pa se je pošalil, da bi bil lahko zadovoljen tudi princ Phillip. "V enem delu je videti tudi njegovo (mojo) zadnjico."
Serija se začenja v času, ko so v Veliki Britaniji hrano še vedno delili na bone, menjavale so se nacionalne krize, začela se je rast množičnih medijev in rumenega tiska, kar je kraljevsko družino postavilo v povsem novo vlogo.
"V meni je vzniknilo novo spoštovanje do kraljeve družine. Svet, v katerem živijo, ni enostaven. Vsako dejanje, vsak gib, ki ga naredijo, je pod drobnogledom in izpostavljen kritiki. To je grozljivo," je dejal Harris, Vanessa Kirby pa je dodala, da življenje ni njihovo ampak predvsem javno.
Prvih deset epizod serije sega od Elizabetine poroke do krize v Sueškem prekopu, kritiki pa menijo, da bi bila, če bi bila snemana kot film, zanesljivo v igri za oskarje.