profimedia-0486712079 Svet24.si

28-letnica mora po rojstvu prvorojenca plačati ...

maks-benko Svet24.si

Video: Najboljši mladinec na svetu v biljardu je ...

janez jansa celje sodisce protest Necenzurirano

Janša je spet odvrgel ovčjo kožo. Zdaj vemo, ...

1732624836-img-9754-1732624800922 Reporter.si

Janševega zemljišča ne bi preplačali, če ta ...

florucz delius Ekipa

Ekskluziva: Odziv Olimpije in Deliusovo razkritje,...

Andrej Milutinovič, Ronni Njena.si

Andrej Milutinovič v žalosti: Slovo od ...

maks benko 2 Ekipa

Video: Mladi Slovenec premagal vso konkurenco in ...

Zabavno Brez opisa

Napotki za večjo varnost v turistični sezoni

Piše: Radio Krka

Čas objave:
28.06.2016 15:31

V poletnih mesecih se poveča gostota prometa, posebej v smeri turističnih krajev. Pogosteje se odpravljamo na daljše poti, med samo vožnjo smo bolj sproščeni, se zabavamo, vse našteto pa seveda vpliva na našo varnost.

Večina Slovencev se po raziskavah javnega mnenja odpravlja na dopust z avtomobilom, zato je nujno, da skrbno načrtujemo našo pot in poskrbimo za ustreznost našega vozila.

Pred odhodom vedno preverimo vse potrebne dokumente, s tehnično brezhibnim vozilom, z ustrezno zloženo prtljago.

V primeru, da odhajamo v tujino, preverimo tudi morebitna dodatna potrdila, ki so potrebna in pomembne klicne številke. Pred odhodom je obvezno potrebno poskrbeti za tehnično brezhibnost vozila, lahko opravimo tudi preventivni pregled v mehanični delavnici. Odgovorni smo za ustrezno in varno nalaganje prtljage, tako v samem vozilu, kot tudi pri uporabi strešnih in drugih prtljažnikov za prevoz prtljage, koles itd. Večje in težje predmete vedno namestimo na dno, za zadnjo klopjo, tako da se ne morejo premikati, manjše in lažje kose pa nato razporedimo na vrh. Strešnih prtljažnikov ne smemo obremeniti nad predpisano težo, saj lahko tako zmanjšamo stabilnost vozila. Preveriti moramo tudi ustreznost tlaka v pnevmatikah (v povprečju jih dodatno napolnimo za okrog 0,2 bara), saj bo avto dodatno obtežen. Če uporabljamo prikolico, preverimo tudi brezhibnost slednje, še posebej delovanje zadnjih luči, ter stanje pnevmatik. Ne pozabimo tudi, da so omejitve hitrosti za vozila s prikolico nižje (na AC 100 km/h, na drugih cestah 80 ali 70 km/h).

Na pot se odpravimo spočiti


Na pot se odpravimo vedno spočiti in ne pod časovnim pritiskom. Pri daljših monotonih vožnjah v vročini se zaradi utrujenosti naše reakcije upočasnijo, zmanjša se tudi naša pozornost. Zato je pomembno, da imamo pri sebi dovolj brezalkoholne pijače ter da si med vožnjo vzamemo tudi odmor. Pri vožnji upoštevamo hitrostne omejitve. Neprilagojena hitrost je namreč tudi v času dopustov eden glavnih dejavnikov tveganja za prometne nesreče. Ker je poleti gostota prometa povečana, je toliko bolj pomembno, da upoštevamo ustrezno varnostno razdaljo do vozila pred seboj.

Pred odhodom preverite stanje na cestah

Pred odhodom je priporočljivo preveriti stanje na cestah. Za boljšo zbranost med vožnjo poskrbimo tudi s primernim hlajenjem v vozilu, na pot se odpravimo v času manjše vročine in manjše gostote prometa, saj bomo tako manj nestrpni, bolj pozorni in tudi bolj varni.


0,0 alkohola v krvi

V času dopustov je večja verjetnost, da smo popili večjo količino alkohola. Nikar ne tvegajte in ne sedite takšni za volan. Alkohol in ostale droge so vzrok za najhujše posledice prometnih nesreč. Poskrbite za varen prihod na vaš cilj ter ne ogrožajte ostalih udeležencev v prometu.

Privežite se

Nikar ne pozabite na uporabo varnostnih pasov – ne glede na to ali ste voznik ali zgolj sopotnik. Poskrbite tudi za varnost najmlajših z vestno uporabo otroških varnostnih sedežev.

Motoristi na cesti

Motoristi in kolesarji poskrbite za svojo vidnost in prepoznavnost in uporabljajte luči, odsevne jopiče ter seveda drugo zaščitno opremo. Motoristi, ne pozabite na uporabo zaščitne čelade. Slednjo priporočamo tudi vsem kolesarjem. Pešci pa lahko za svojo varnost dodatno poskrbite z uporabo odsevnikov.