Med 1. januarjem in 15. decembrom letošnjega leta so pristojni organi izdali več kot četrt milijona osebnih dokumentov. Med temi je bilo največ osebnih izkaznic, precej pa tudi potnih listov. Ravno ob koncu leta je država začela izdajati povsem nove potne liste z nadgrajenimi varnostno-zaščitnimi elementi. V prvem tednu jih je bilo izdanih 820.
Po podatkih ministrstva za notranje zadeve je bilo v omenjenem obdobju izdanih 202.319 osebnih izkaznic. Našteli so še 51.191 potnih listov, 319 diplomatskih potnih listov, 120 službenih potnih listov, 58 potnih listov za tujce, 86 potnih listov za begunce, 1221 orožnih listov, so za STA pojasnili na ministrstvu.Z 12. decembrom pa so začeli izdajati nove potne liste. Ti se od starih razlikujejo po jezikovni prilagoditvi podatkov, ki se prevajajo v vse uradne jezike Evropske unije in so nadgrajeni z varnostno-zaščitnimi elementi. Med temi izstopata zaščita fotografije na podatkovni strani in dodana barvna fotografija imetnika potnega lista na tretji strani, so navedli na ministrstvu.
Rok za izdelavo novih potnih listov je skrajšan na pet delovnih dni. Na ministrstvu pričakujejo, da se bo na ta način zmanjšalo število vlog, za katere državljani prosijo, da se jih obravnava prednostno. Nova cena potnega lista z veljavnostjo 10 let, ki se izdaja polnoletnim osebam, je 46,10 evra. Stare potne listine pa bodo ostale v veljavi do poteka datuma veljavnosti.
Slovenija je biometrične potne listine skladno z zakonodajo EU začela izdajati leta 2006. Do 8. decembra 2016 je bilo vloženih skupaj 984.010 vlog za izdajo različnih tipov potnih listih, torej za običajni potni list, diplomatski potni list, službeni potni list, potni list za tujca ali potni list za begunca.
Od tega je bilo 887.580 vlog za za običajni potni list, je še navedeno na spletni strani notranjega ministrstva.