gaia asta 1 Svet24.si

Pozitivni ljudje so bolj zdravi in se jim prej ...

Darja Gajšek, Alen Janković, hči Ema Svet24.si

Darja Gajšek potrdila, da pričakuje drugega ...

Tatjana Jevševar Necenzurirano

Slovensko zdravstvo: javna dobrina ali vir ...

zdravniki stavka Andrej Petelinsek Reporter.si

Zdravniki grozijo: če bo zakon sprejet, gremo med...

ogbeide Ekipa

Pred tekmo z Izraelci, Olimpijin Nigerijec ...

ansambel-galama Revija Stop

Za »glavna igralca« uporabili igrači Barbie in ...

doncic navijacia Ekipa

Tako priljubljen je Dončić: glejte, kaj je ...

Zabavno Auckland

Išče se kokak

Piše: Radio Krka/STA

Čas objave:
26.01.2017 19:40

Na Novi Zelandiji ponujajo denarno nagrado vsakemu, ki bi opazil lokalno vrsto ptiča, za katerega so do nedavnega mislili, da je izumrl, piše britanski BBC. Na "tiralici" so objavili sliko južnootoškega kokaka z napisom "išče se". "Najraje živega," so še dopisali.

Nova Zelandija je južnootoškega kokaka dala na seznam izumrlih vrst leta 2007. Vendar so ga kasneje leta 2013 označili za domnevno izumrlega, saj naj bi ga nekajkrat domnevno opazili. Še vedno pa nimajo očitnega dokaza o njegovem obstoju, zato se je dobrodelna fundacija Južnootoški kokako odločila nekaj ukreniti.

"Če južnootoški kokako še vedno obstaja, jih verjetno ni veliko ostalo," je povedal predsednik fundacije Euan Kennedy. Za uspešno ohranitev vrste jih morajo najti čim prej, je še povedal Kennedy.

Fundacija ponuja 5000 novozelandskih dolarjev (3390 evrov) za vsak trden dokaz o obstoju ptice. Vse pohodnike v južnih gozdovih države so pozvali, naj pozorno opazujejo svojo okolico. Ljudi pa so še prosili, naj ptice ne ustrelijo, da bi s tem potešili njihove potrebe po dokazih.

Nagrado bodo izplačali, ko bo skupina ornitologov pregledala vse dokaze in sklenila, da ptica zares še vedno obstaja.

Južno otoški kokako je bil nekoč pogosta vrsta, a tako kot druge novozelandske ptice ni bil kos novim plenilcem, ki so prišli na otok skupaj z Evropejci v 19. stoletju.

Ptica je manjša od goloba in precej podobna svojemu sorodniku, severnootoškemu kokaku, vendar ima pod kljunom znamenje oranžne barve, njegov severni bratranec pa znamenje modre barve.