Britanska pop skupina Duran Duran je izgubila pravni spor za pravice do nekaterih uspešnic, kot so Girls on Film, Rio in A View to a Kill. Vrhovno sodišče v Londonu je namreč danes razsodilo, da nimajo pravice zahtevati revizije avtorskih pravic v ZDA. Skupina je v odzivu na razsodbo izrazila razočaranje.
Simon Le Bon in drugi člani skupine trdijo, da imajo po ameriški zakonodaji pravico zahtevati revizijo avtorskih pravic po 35 letih. A sodišče je pritrdilo odvetnikom družbe Gloucester Place Music, delu založniške hiše EMI, ki pravijo, da britansko pogodbeno pravo skupini tega ne dovoljuje."Prišel sem do zaključka, da je bila interpretacija družbe Gloucester Place pravilna," je danes povedal sodnik Richard Arnold. Ob tem je ugotovil, da so člani skupine kršili britansko zakonodajo.
Duran Duran so želeli družbi Gloucester Place ukiniti avtorske pravice nad svojimi prvimi tremi albumi Duran Duran, Rio in Seven and the Ragged Tiger ter še skladbo A View to a Kill iz istoimenskega filma o Jamesu Bondu.
Skupina je v odzivu na razsodbo izrazila razočaranje. "Šokirani smo, ker se britansko pogodbeno pravo uporablja za spodbijanje pravic umetnikov na drugem območju," je sporočil ustanovni član Duran Duran Nick Rhodes.
Razsodba bo po poročanju britanskega BBC vplivala na številne podobne primere britanskih skupin.
Številni pop glasbeniki so namreč v preteklosti podpisali pogodbe, ki so jih kasneje obžalovali. Ameriška zakonodaja, ki dovoljuje revizijo po 35 letih, je glasbenikom od konca 70. let prejšnjega stoletja omogočala, da se tovrstnih pogodb znebijo in zahtevajo nazaj lastništvo svojih avtorskih pravic.
To pravico so med drugim izkoristili ameriški glasbeniki, kot so Billy Joel, Devo in Blondie.