Ozadje odstopa Tomaža Vesela: kdo je torpediral ...

Velik športnik, velik človek: Đoković uslišal...

Hude obtožbe na račun Rogličevih šefov: Silili...

Začel se je 102. Tour de France

Piše: Radio Krka

Čas objave:
04.07.2015 17:52

Avstralec Rohan Dennis je zmagovalec uvodne etape kolesarske dirke po Franciji. Član ekipe BMC je bil najhitrejši na 13,8 km dolgem kronometru v Utrechtu in s tem oblekel rumeno majico vodilnega.

Dennis je postavil še rekord, progo je odpeljal s povprečno hitrostjo 55,446 km/h, tako hitro posamične vožnje na čas na Touru ni odpeljal še nihče.

Pred Dennisom je imel rekordno znamko v lasti Britanec Chris Boardman, ki je leta 1994 prolog, sicer dolg le 7,2 km, odpeljal s povprečno hitrostjo 55,2 km/h. Absolutni rekord z najvišjo povprečno hitrostjo na Touru pa ostaja avstralski ekipi Orici-GreenEdge, leta 2013 je drvela s 57,7 km/h.

Avstralcu se je v cilju še kako smejalo. Dosegel je enega največjih uspehov v karieri, premagal pa kar nekaj zvenečih imen vožnje na čas. Na drugem mestu je končal trikratni svetovni prvak Nemec Tony Martin, tretji pa je bil švicarski specialist za kronometre Fabian Cancellara, ki je do zdaj zbral štiri naslove svetovnega prvaka v tej kolesarski disciplini. Martin je zaostal pet sekund, Cancellara še sekundo več.

Edini Slovenec na 102. Touru Kristijan Koren iz ekipe Cannondale-Garmin je z zaostankom ene minute in 15 sekund osvojil 87. mesto.