Dončić, Golob in starleta: popisujemo ozadje ...

Šport Rim

Klara Lukan v Rimu peta

Piše: STA

12.06.2024 09:00

Klara Lukan iz Šentjerneja je na 26. evropskem prvenstvu v atletiki v Rimu v teku na 10.000 m, kjer ni bilo kvalifikacij in so se atletinje takoj pomerile za medalje, zasedla peto mesto (31:34,90). Matic Ian Guček je finalu na 400 m ovire s časom 48,87 sekunde zasedel sedmo mesto.

Lukan je s petim mesto za zlato medaljo Kristjana Čeha v metu diska dosegla drugo najboljšo slovenski uvrstitev na tem EP. Liza Šajn, druga Slovenka na 10.00 m, je bila 27. (34:13,15). To so bili zadnji trije nastopi slovenske vrste v večnem mestu, v sredo, zadnji dan tekmovanj, ne bo slovenske udeležbe.

Na 10 km je po slavju na pol krajši razdalji drugi naslov v karieri na atletski stezi in na tem EP osvojila Italijanka Nadia Battocletti z državnim rekordom 30:51,32, druga je bila Nizozemka Diane Van Es (30:57,24), tretja Britanka Megan Keith (31:04,77).

Guček je imel v polfinalu dan prej imel tretji dosežek med vsemi z državnim rekordom 48,34. Še tretjič zapored je zlato na EP osvojil prvi favorit Karsten Warholm z rekordom prvenstev 46,98 sekunde. Norvežan je olimpijski zmagovalec, trikratni svetovni prvak in svetovni rekorder. Srebro je osvojil Italijan Alessandro Sibilio s 47,50, bron pa Šved Carl Bengtstrom s 47,94, oba sta tekla državna rekorda.

V dopoldanskih kvalifikacijah je Neja Filipič izpadla z 18. izidom kvalifikacij skoka v daljino, skočila je 6,53 metra in finale zgrešila za deset centimetrov. To je bila njena druga disciplina na tem EP, v njeni najmočnejši, v troskoku, je bila v finalu v začetku prvenstva sedma.

Anita Horvat je v polfinalu na 800 m s časom 2:04,30 dosegla skupno 16. izid. S tem je bronasta na lanskem dvoranskem EP ostala brez finala.

Slovenska štafeta na 4 x 100 m zaradi napake v zadnji predaji ni končala nastopa. Tekli so Anej Čurin Prapotnik, Andrej Skočir, Jernej Gumilar in Matevž Šuštaršič. Zaradi poškodb v ekipi na EP ni nastopila slovenska štafeta 4 x 400 m. Pred štafeto sta tekmovali še dve slovenski atletinji.