Vlada je na današnji seji potrdila predlog novega zakona o športu in ga poslala državnemu zboru v sprejetje po rednem postopku. Vlada želi vzpostaviti podlago za dvojno kariero športnikov ter vpeljati varuha športnikovih pravic, poenotiti nacionalne barve za državne reprezentance ter sistem razdeljevanja javnih sredstev za šport.
"Danes je poseben dan za šport, kajti vlada je sprejela predlog novega zakona o športu. Tako rekoč po 20 letih prihajamo z novim predlogom zakona, ki prinaša predvsem večjo dostopnost do športa, do gibalnih dejavnosti za vsakega posameznika. Nov zakon povečuje tudi preglednost nad porabo in tudi upravičenostjo namenskih virov kot javnih virov, ki se namenjajo za šport. Prav tako se z njim izboljšuje kakovost strokovnega udejstvovanja v športu in predvsem ureja področje zaščite pravic športnikov in športnic ter povečuje prepoznavnost Republike Slovenije skozi šport," je na novinarski konferenci po današnji seji ministrskega zbora dejala ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič."Če povzamemo, kaj je dobro za državljana: predvsem to, da nov zakon prinaša brezplačne športne programe, kjer gre za javno infrastrukturo in za javne vire, ki so namenjeni športnim aktivnostim, ter za športnika posameznika, še posebej vrhunskega športnika, tako imenovani predlog dvojne kariere kot možnosti, da ob športnem udejstvovanju razmišlja tudi o nadaljnjih korakih v svojem življenju," je dodala ministrica.
Ob tem je izpostavila: "Za športna društva oziroma za t. i. civilno srenjo prinaša ta zakon predvsem vključenost v pripravo letnega športnega programa na lokalni ravni, tudi hitrejše razdeljevanje sredstev, kar je še zlasti za posamezno občinsko raven zelo pomembno in pa tudi posebne pravice za izvajalce letnega programa športa. Če se izrazim malce v športnem žargonu, tudi to je športni rezultat, športni zadetek, s katerim seveda želimo, da se v športnih dogajanjih, in sicer v celotni naši srenji, šport kot tista dejavnost, ki je pravzaprav prisotna v vsakem od nas, vendarle normativno in pravno uredi na način, ki priteče sodobni družbi. V skoraj 20 letih se je nabralo veliko področij in izzivov, ki jih je bilo treba urediti. Menimo, da ob pomoči vseh, ki so pri pripravi zakona sodelovali, urejamo marsikaj, kar je bilo treba urediti in seveda si želimo, da bi tudi to prineslo vse več uspehov naših športnic, športnikov pa tudi vsakega posameznika, državljana."
Besedilo predloga zakona o športu, ki ga je vlada posredovala v obravnavo državnemu zboru, za državljana prinaša brezplačne športne programe. Za športnika prepoved zaračunavanja nadomestila za prestop, možnost sklenitve pogodbe o zaposlitvi, možnost opravljanja zasebnega dela ter uvaja varuha športnikovih pravic. Za športna društva pa zakon prinaša vključenost v pripravo letnega programa športa na lokalni ravni, hitrejše razdeljevanje javnih sredstev med prejemnike in posebne pravice za izvajalce letnega programa športa.
Zakon prinaša prenovljen sistem strokovnega usposabljanja, omogoča prost prestop športnic in športnikov, uvaja podlago za dvojno kariero športnikov, ureja varovanje pravic športnikov, prinaša poenotenje nacionalnih barv za državne reprezentance ter poenotenje sistema razdeljevanja javnih sredstev za šport, daje pa tudi večja pooblastila inšpekciji v športu. Uvaja tudi varuha športnikovih pravic, ki bo obravnaval pritožbe, pripombe, predloge in pobude deležnikov v športu. Imenovala ga bo vlada, delo pa bo opravljal nepoklicno.
Zakon je bil v medresorskem usklajevanju, besedilo zakona sta obravnavali civilna družba in strokovna srenja, ki je ministrstvu pri pripravi zakona tudi močno pomagala. V začetku so k zakonskemu predlogu soglasno z desetimi glasovi za in nobenim proti dali pozitivno mnenje člani strokovnega sveta za šport. Zakon je podprl tudi Olimpijski komite Slovenije.
Med zakonskimi predlogi je tudi možnost, da bi bili dobitniki olimpijskih medalj in medalj s svetovnih prvenstev, upravičeni do povračila stroškov za pridobitev izobrazbe, dobitniki olimpijskih medalj oziroma medalj s svetovnih prvenstev in dobitniki Bloudkovih nagrad za življenjsko delo pa bi bilo upravičeni do izjemne pokojnine, športniki učenci, dijaki oziroma študentje pa bi bili upravičeni do prilagoditve šolskih obveznosti.