V letu 2025 nižje cene obdelave in odlaganja odpadkov.
V letu 2025 nižje cene obdelave in odlaganja odpadkov.
Na decembrski seji sveta županov in skupščini družb CERO-DBK in CeROD so bile potrjene nove cene obdelave in odlaganja komunalnih odpadkov. Sprejete spremembe prinašajo nižje cene storitev obdelave in odlaganja za občane občin Dolenjske in Bele krajine, saj se je zaradi dobrega poslovanja in investicije v lastni obrat mehansko biološke obdelave odpadkov podjetja CERO-DBK skupna cena obdelave in odlaganja odpadkov znižala za nekaj odstotkov v primerjavi z letom 2024. To znižanje pomeni, da so stroški ravnanja z odpadki za občane občin Dolenjske in Bele krajine več kot 20 odstotkov ugodnejši glede na slovensko povprečje tovrstnih storitev.
Kljub izzivom v letu 2024 uspeli ohraniti konkurenčnost
Leto 2024 je bilo na področju odpadkov zaznamovano s pomembnimi izzivi, predvsem zaradi zaprtja madžarskih meja za izvoz gorljivih frakcij odpadkov na sežig. Ta omejitev je povzročila občutno zvišanje cen prevzema lahke frakcije po obdelavi komunalnih odpadkov, trend pa naj bi se po ocenah strokovnjakov nadaljeval tudi v letu 2025, s pričakovanim povečanjem cen obdelave za 10–20 odstotkov na večini območij Slovenije. Na območju Dolenjske in Bele krajine se bodo zaradi strateške investicije v lastni obrat mehansko-biološke obdelave odpadkov družbe CERO-DBK cene ohranjale oz. minimalno celo znižale. Ta uspeh je rezultat dolgoročnega načrtovanja in učinkovitega upravljanja odpadkov, kar omogoča občanom dostopnejše cene in hkrati varovanje okolja.
Znana podoba regionalnega središča za zaščito, reševanje in pomoč
Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije je zaključila arhitekturni natečaj za novo Regionalno središče za zaščito, reševanje in pomoč Novo mesto (RSZRP), ki bo tudi bodoči dom novomeških poklicnih gasilcev ter številnih drugih regijskih organizacij in služb na področju zaščite in reševanja. Arhitekturna rešitev načrtovanega objekta ob vojašnici v Bršljinu omogoča najkvalitetnejšo ureditev zunanjih površin, saj predvideva tudi obračališče za tovorna vozila, vsi prostori pa so zasnovani nadvse funkcionalno za uporabnike in obiskovalce.
Z izgradnjo središča za zaščito, reševanje in pomoč bodo v občini in regiji zagotovljene ustrezne prostorske kapacitete in kakovostnejši pogoji za izvajanje ukrepov zaščite in reševanja za primere naravnih in drugih nesreč, s čimer bodo prispevali k večji varnosti prebivalcev in njihovega premoženja. Za čimprejšnjo realizacijo projekta morajo sicer v sodelovanju z Upravo za zaščito in reševanje RS še pridobiti ustrezna finančna sredstva.
V objektu bodo delovale naslednje organizacije: Gasilsko reševalni center Novo mesto, Gasilska zveza Novo mesto, Civilna zaščita Mestne občine Novo mesto, Izpostava Uprave RS za zaščito in reševanje Novo mesto, Regijski center za obveščanje, Uprava za obrambo Novo mesto, Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Jamarska reševalna služba, Podvodna reševalna služba, Radioamaterska enota ter ostale regijske organizacije v okviru zaščite in reševanja.