Donald Trump Svet24.si

Tudi Evropska unija bo prejela zloglasno Trumpovo ...

napoved, sobota, 12.7 Svet24.si

Bo za vikend vreme bolj stabilno in toplejše?

Leonardo Peklar Necenzurirano

Slaba novica za poslovneže, ki se pred policijo ...

peter verlic-pl Reporter.si

Ko na občini Grosuplje dobijo zoprna vprašanja o...

žiga šeško Ekipa

Šeško nadaljuje pravljico, nova sijajna zmaga na...

thermana-lasko, lasko, toplice Svet24.si

Pozabite na morje – raje obiščite terme

toplotna črpalka Svet24.si

Je toplotna črpalka brez sončne elektrarne sploh...

Novice Novo mesto/Ljubljana

Zbiranje podpisov za referendum o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti

Piše: Radio Krka

Čas objave:
03.01.2013 04:59

Na pobudo državljanov s prvopodpisanim direktorjem Zavoda za zdravstveno varstvo Novo mesto Dušanom Harlanderjem se danes začenja zbiranje podpisov za razpis referenduma o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bo trajalo do 6. februarja.

Pobudniki, ki nasprotujejo centralizaciji zdravstva, morajo v tem času zbrati 40.000 podpisov.

Pobudniki bodo svoje stališče in razloge za referendum ter tudi načine, kako lahko državljani oddajo svoj podpis, predstavili danes na novinarski konferenci v Novem mestu. Pobudo za začetek zbiranja podpisov za referendum, ki jo je podpisalo 40.000 državljanov, so v DZ vložili 28. novembra lani.

DZ je novelo zakona o zdravstveni dejavnosti sprejel 21. novembra lani. Med drugim predvideva združitev območnih zavodov za zdravstveno varstvo in Inštituta za varovanje zdravja RS v dva nova zdravstvena zavoda - Nacionalni inštitut za javno zdravje in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Prvi bo izvajal strokovne in razvojne naloge za področje dejavnosti javnega zdravja, drugi pa skrbel za izvajanje strokovnih in razvojnih nalog na področju zdravja, okolja in hrane. S spremenjeno organizacijo bodo po navedbah predlagatelja novele - predstavnikov vlade - v proračunu letno privarčevali 1,5 milijona evrov.


Po mnenju pobudnikov pa pomeni glasovanje za sprejeti zakon centralizacijo dejavnosti javnega zdravja, glasovanje proti pa pomeni ohranitev decentralizirane dejavnosti javnega zdravja. Kot poudarjajo, si prizadevajo za ohranitev javnega zdravja v regijah.

Tudi opozicijski poslanci, ki za razliko od koalicijskih niso podprli novele, ji očitajo centralizacijo dejavnosti javnega zdravja. Bojijo se, da bodo zaradi tega raven zdravja prebivalstva oz. kazalniki zdravja prebivalstva v letu ali dveh slabši.