ženska bolečne v trebuhu bolezen Svet24.si

V Sloveniji je okoli 8000 oseb s kronično vnetno ...

simbolična, slovenska-vojska, vojaki, esd, enota-za-specialno-delovanje, specialna, oklepno-vozilo Svet24.si

V Postojni začetek usposabljanja pilotov in ...

Siniša Mali Necenzurirano

Kdo je slovensko podjetje, ki naj bi podkupovalo ...

grafika bokalce Reporter.si

Ograjena soseska milijonarjev: ruski tajkuni in ...

primoz roglic 25 Ekipa

Primož Roglič poprijel za harmoniko, nastalo je ...

petrol, igor-mravlja, klemen-bunderla, pot-neustavljivih, tehniski-muzej Svet24.si

Slutili smo, da se začenja ena najmočnejših ...

Poplave Svet24.si

Vaši domovi so ogroženi. Kaj lahko storite?

Novice Vel. Lašče

Vodnik za odkrivanje dediščine na Velikolaškem

Piše: Radio Krka

Čas objave:
14.09.2016 16:25

Pri Zavodu Parnas je izšla že šesta knjiga iz zbirke Vodnik za odkrivanje naše dediščine za naslovom »Poslušaj narod, kako govori…O hišnih in ledinskih imenih«.

Simpatična knjižica na 108 straneh je rezultat raziskovanja članic Študijskega krožka Parnas (UTŽO Velike Lašče) in prinaša številne še nepoznane zgodbe, fotografije, dokumente in druge zanimivosti o velikolaških krajih in njihovi nesnovni dediščini.

V uvodnem nagovoru je Metka Starič predstavila celoten projekt nastajanja knjige – od sodelovanja članic preko Študijskega krožka Parnas do samostojnega dela članic in pridobivanja sredstev za izdajo knjige. Povedala je, da “nas sistemi vedno postavljajo v podrejen položaj. Navadili smo se, da čakamo, kaj bodo za nas naredili drugi. Z aktivnim delovanjem v študijskem krožku pa ne čakamo več, ampak naredimo nekaj – najprej zase in ker smo pri tem iskreni, tudi za druge,« je poudarila Staričeva.

V pogovoru so svoje poglede na vsebino in izkušnje pri delu v Študijskemu krožku zaupale tudi avtorice knjige. Teja Hočevar, ki je raziskala kraje, ki so jim gospodarili ortneški gospodje, in iskala mejne kamne – “richtne confine”,


Rodbino Stražišarjevih v Uzmanih je raziskovala Iva Jakič, in še posebej zgodbo babice Pepe, ki jo je odkrivala na podlagi svojega bogatega družinskega arhiva.

Lili Mahne je predstavila domačijo Mohor v Javorjah in v življenjsko zgodbo Julke Intihar ter. Marinko Dernovšek je zanimala njena rodna vas Prilesje.