Vlada je drugi dan regijskega obiska začela z delovnim posvetom, na katerem je minister Zdravko Počivalšek članom vlade predstavil ukrepe za spodbujanje konkurenčnosti. Premier Miro Cerar je po posvetu povedal: "Vidimo, da gremo v pravo smer, so pa pred nami še izzivi, med drugim na področju odprave administrativnih ovir, še bolj uspešnega vabljenja tujih investitorjev in boljšega izkoristka človeškega potenciala, ki ga imamo veliko." Minister Zdravko Počivalšek pa je po posvetu izpostavil, da je »dejstvo, da se s konkurenčnostjo ne ukvarja zgolj gospodarski resor, pomemben signal, da se vlada zaveda, da moramo za izboljšanje krvne slike gospodarstva stopiti skupaj,« in poudaril, da gre pri spodbujanju konkurenčnosti za prečen projekt več ministrstev, s katerimi sodelujemo pri podpori gospodarstvu.
Že na enem izmed pripravljalnih sestankov z zainteresirano javnostjo pred obiskom Vlade RS v regiji je bila izpostavljena tudi tema sofinanciranja regije v bodoče. Minister Počivalšek je ob tem opozoril na širok nabor razpisov na nacionalni ravni, na katere se seveda lahko prijavljajo tudi upravičenci iz Osrednjeslovenske regije. Pomemben je tudi Dogovor za razvoj regije za obdobje 2016-2019. Regija je v okviru tega pripravila 22 projektnih predlogov v skupni višini 241,8 milijonov evrov. »Vseh 26 občin regije ima po Zakonu o sofinanciranju občin v letu 2016 na voljo tudi 2,3 milijona evrov nepovratnih sredstev ter 3,4 milijone evrov povratnih posojil. Enako velja za leto 2017,« je še povedal minister. Tekom dneva se je minister Počivalšek sestal tudi z vodstvom podjetja Lek, farmacevtske družbe. »Januarsko odprtje Lekovega biofarmacevtskega laboratorija v Mengšu je gotovo najbolj pozitivna zgodba s področja tujih neposrednih investicij v Osrednjeslovenski regiji. Gre za investicijo v višini 10 milijonov evrov, ki je omogočila okoli 100 zaposlitev in to brez posredovanja države, kar je nedvomno velik uspeh,« je investicijo pozdravil minister.»S podpisom protokola so država in lokalne skupnosti ob 3a razvojni osi prepoznale pomembnost hitrejše povezave regije z osrednjo Slovenijo in se zavezale k ureditvi prometne problematike,» je dejal minister dr. Peter Gašperšič po podpisu Protokola o uresničitvi infrastrukturnih projektov na 3a razvojni osi Ljubljana – Kočevje – državna meja z Republiko Hrvaško z župani občin Bloke, Dobrepolje, Grosuplje, Ig, Kostel, Kočevje, Ljubljana, Loški Potok, Ribnica, Sodražica, Škofljica in Velike Lašče. Ministrstvo za infrastrukturo bo za izvedbo projektov zagotovilo vsa potrebna finančna sredstva. Minister Gašperšič se je udeležil tudi otvoritve 2,7 kilometrov obnovljene cesto Vodice – Komenda, ki povezuje naselja občin Vodice, Komenda in Kamnik z avtocesto in je pomembna tudi zaradi povezave do Poslovne cone Komenda, ki ima zaradi strateške lege ob AC in bližine letališča Brnik izreden potencial za nadaljnji razvoj..
Ministrica Irena Majcen se je udeležila predstavitve načrtov za zagotavljanje poplavne varnosti Ljubljane in si v tem okviru ogledala jez na Bokalcih ter se sestala s predstavniki MO Ljubljana, občine Dobrova – Polhov Gradec, četrtnih skupnosti Rožnik, Rudnik in Vič ter Civilne iniciative za poplavno varnost JZ Ljubljane. Ministrica je obiskala tudi vrtec Vrhnika, kjer so ji predstavili projekt promocije uporabe pralnih plenic in se udeležila srečanja z gospodarstveniki
Drugi dan delovnega obiska Vlade RS v Osrednjeslovenski regiji je ministrica Maja Makovec Brenčič v Brinju obiskala jedrski reaktor Instituta Jožef Stefan TRIGA, ki letos obeležuje 50-letnico. Osnovni namen je obratovanje reaktorja za raziskave in šolanje, ki jih izvajajo različni raziskovalci z IJS ali od drugod. Sledil je obisk Konservatorija za glasbo in balet v Ljubljani in Zavoda za slepo in slabovidno mladino Ljubljana, ki je edini tovrstni zavod v državi. Na Zavodu izvajajo prilagojene programe, nudijo mobilno dodatno strokovno pomoč slepim in slabovidnim za področje celotne Slovenije. Ob tej priložnosti je ministrica Maja Makovec Brenčič podpisala z ravnateljico Zavoda, Katjušo Koprivnikar, pogodbo o izvajanju delovnega usposabljanja slabovidne Sare z Downovim sindromom, ki obiskuje poseben program Zavoda za slepo in slabovidno mladino, na MIZŠ. »Veselimo se njenega prihoda na ministrstvo, kjer bo delovno usposabljanje pričela prihodnji teden in bo z nami do 3. junija,« je dejala ministrica.
"Veseli me, da sta razširjena strokovna kolegija (RSK) za psihiatrijo in pediatrijo na včerajšnjem sestanku razpravljala o nujnosti vzpostavitve varovanega oddelka za otroke z akutno duševno boleznijo," je povedala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, ki je danes obiskala Univerzitetno psihiatrično kliniko (UPK) Ljubljana in nadaljevala: "Sklenila sta, da je najprej treba vzpostaviti oddelek na UPK Ljubljana, saj bo tako otroke in mladostnike obravnaval pedopsihiater. Dolgoročno pa je treba zagotoviti celostno pedopsihiatrično obravnavo otrok." Varovani psihiatrični oddelek za otroke in mladostnike bo omogočil nove metode celostne obravnave otrok in mladostnikov, ki zaradi hude motnje v duševnem zdravju ob akutni simptomatiki ogrožajo lastno zdravje in življenje ter zdravje in življenje drugih oseb.
Ministrica za obrambo Andreja Katič in ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc sta vladni obisk osrednjeslovenske regije sklenili z obiskom Rdečega križa Slovenije. Ministrica Andreja Katič ter zakonita zastopnica in podpredsednica RKS Irena Nečemer sta podpisali Pogodbo o sodelovanju pri izvedbi mednarodnega preverjanja usposobljenosti ekip prve pomoči EU. Ministrica Andreja Katič in državna sekretarka na MZZ Dragoljuba Benčina kot predsednica Upravnega odbora ITF sta dopoldne obiskali ITF Ustanovo za krepitev človekove varnosti. Vodstvo ustanove je ekipama obeh ministrstev predstavilo aktualne dejavnosti ustanove in njeno nadaljnje delovanje.
V okviru obiska vlade v osrednjeslovenski regiji je minister za pravosodje Goran Klemenčič s sodelavci obiskal Inštitut Jožef Stefan, s katerim pravosodno ministrstvo sodeluje pri projektu objavljanja sodb prvostopenjskih sodišč na svetovnem spletu. Sodelavci Inštituta Jožef Stefan so predstavili delovno verzijo avtomatskega anonimizatorja občutljivih osebnih podatkov v sodbah, ki jih zdaj sodišča prekrivajo ročno, s čimer bo omogočeno obsežnejše in bolj ažurno objavljanje sodb na spletu.
Državni sekretar MDDSZ Peter Pogačar je obiskal Tehniški muzej Slovenija v Bistri pri Vrhniki, kjer se izvaja program javnih del Pomoč v muzejih, galerijah in arhivih, javnih zavodih s področja varstva nepremične kulturne dediščine. Za izvedbo programa je ministrstvo zagotovilo 29.224,00 evrov. V program bo od marca do konca novembra 2016 vključenih 5 dolgotrajno brezposelnih oseb.
Državni sekretar na MKGP Marjan Podgoršek je v okviru vladnega obiska obiskal podjetje ETA Kamnik, kjer mu je vodstvo predstavilo delovanje podjetja, sledil pa je tudi ogled proizvodnje. Državna sekretarka Tanja Strniša pa se je ob robu regijskega obiska najprej srečala z županoma občin Moravče in Litija, sledili so obiski kmetije mlade prevzemnice Andreje Lokar v Litiji, Osemenjevalnega centra Preska, ki deluje v okviru KGZ Ljubljana ter Kmetijske zadruge Medvode.
Vlada zaključuje obisk na srečanju Regionalni razvojni dialog Osrednjeslovenske regije v Logatcu.
foto: STA