hrvaška policija Svet24.si

V Novigradu pretepli tri Slovence, eden je huje ...

20250703-01454373 Svet24.si

Golob: Cern najboljše kar lahko dosežeta Evropa ...

fotka 4 Necenzurirano

Afera odpadki: zakaj so inšpektorji spregledali, ...

matej tonin nsi vrtovec Reporter.si

Tonin je zanihal NSi proti dnu, nato dobil brco in...

diogo jota 1 Ekipa

Popoln šok – v prometni nesreči umrl zvezdnik ...

Preventivno gasilsko vozilo_Art kamp 3 Svet24.si

Požar doma: preverite, kako ukrepati

petrol, pot-neustavljivih, kopalisce-tivoli, energetska-prenova, ljubljana, mol Svet24.si

Energetske spremembe, s katerimi zmagamo vsi

Novice

V Krškem vzpostavljen posodobljen sistem za merjenje kakovosti zraka

Piše: Mestna občina Krško

Čas objave:
24.02.2025 17:25

Mestna občina Krško je vzpostavila posodobljen sistem za merjenje kakovosti zraka. Nameščene so tri merilne naprave, in sicer pri Osnovni šoli Jurija Dalmatina Krško, pri Srednji šoli Krško in na križišču Ceste 4. julija in ulice Ob potoku na Vidmu.

Namen sistema je predvsem spremljanje količine prašnih delcev v zraku (PM10, PM2.5, PM1), prav tako pa se bodo beležili tudi podatki glede količine ozona (O3), dušikovega dioksida (NO2), smer in hitrost vetra ter meteorološki parametri – temperatura, vlaga in zračni tlak. Dostop do podatkov je možen preko spletne strani Mestne občine Krško oz. direktno na povezavi TUKAJ. Z vzpostavitvijo posodobljenega sistema je Mestna občina Krško prisluhnila željam občanom po tovrstnem nadzoru kakovosti zraka.

Kaj so prašni delci in zakaj so lahko nevarni?

Prašni delci so mikroskopski delci trdne ali kapljevinske snovi v ozračju. Lahko so naravnega izvora (npr. prah, cvetni prah) ali posledica človeških dejavnosti (npr. izpusti iz industrije in prometa). Glede na velikost jih delimo na grobe (PM10), fine (PM2.5) in ultrafine delce (PM1).

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje ima onesnaženost zraka z delci pomemben vpliv na zdravje ljudi, kar se kaže kot bolezni dihal, srca in ožilja, bolezni prebavil in živčevja, pa tudi kot drugi učinki, npr. prezgodnji porod ali nizka porodna teža.

Povišane ravni delcev v zraku se pojavljajo predvsem pozimi, in sicer najpogosteje v urbanih središčih, ko se cestnemu prometu in industrijskim virom priključijo še dodatni viri, kot so kurišča in neugodni podnebni pogoji. V primeru povišane vrednosti delcev občankam in občanom svetujemo, da upoštevajo priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje, in sicer da omejijo bivanje na prostem, namesto prometnic izberejo park ali gozd, bivalne prostore prezračujejo ob najnižjih vrednostih delcev v zraku, v primeru kašlja ali pomanjkanja sape zmanjšajo fizične napore … Več priporočil na povezavi: https://nijz.si/moje-okolje/zrak/povisane-ravni-delcev-v-zraku-priporocila-za-prebivalce/.