Kočevski občinski svet se je v sredo seznanil z varnostnim položajem v občini. Na policiji ugotavljajo, da se je število kaznivih dejanj v občini povečalo, a je večja tudi raziskanost. Se pa je zmanjšalo število kršitev javnega reda in miru, je povedal načelnik Policijske postaje Kočevje Mario Abram.
Po besedah Abrama so kazniva dejanja na območju kočevske policijske postaje v zadnjem času narasla, kar je trend, ki se je nakazoval že leta 2018, a je nato njihovo število močno zmanjšala epidemija. Največji delež kaznivih dejanj predstavljajo kazniva dejanja s področja premoženjske kriminalitete, kot so tatvine in vlomi ter ropi in roparske tatvine. Predvsem lani so bile v veliki meri prisotne tatvine v trgovinah, kjer so težave povzročali trije specialni povratniki, a jih je policiji uspelo prijeti, zato se se omenjena kazniva dejanja ustavila, je povedal. Bolje so preiskani tudi ropi in roparske tatvine. Na splošno je raziskanost kaznivih dejanj v Kočevju po oceni Abrama odlična, saj jih preiščejo okoli polovico.
Zelo pa so v Kočevju upadle kršitve javnega reda in miru. Uspelo jim je tudi zajeziti problematiko driftanja z avtomobili na javnih površinah, je povedal.
Število kaznivih dejanj se sicer po besedah direktorja Policijske uprave (PU) Ljubljana Tomislava Omejca ni povečalo samo na območju Policijske postaje Kočevje, ampak na celotnem območju PU Ljubljana. Večino tatvin po njegovi oceni zagrešijo serijski vlomilci, ki so dobro usposobljeni, zato jim je dejanja težko dokazati. Temu segmentu zato posvečajo še posebno pozornost, je dejal.
Župan Kočevja Gregor Košir je v krajši razpravi ocenil, da je povečano število kaznivih dejanj v Kočevju predvsem posledica tega, da se ljudje v večji meri odločajo, da jih prijavijo, k čemur so jih policija in predstavniki občine pozivali predvsem lani, ko je Kočevje razburjalo povečano nasilje posameznih Romov.
Na splošno Košir ocenjuje, da je Kočevje varno mesto. "Fama o tem, kako je Kočevje nevarno mesto, kako imamo velike težave z gibanjem po ulicah in podobno, je samo fama nekaterih, ki želijo narediti določeno dramo," je dejal. Številke o kaznivih dejanjih v Kočevju so po oceni Koširja v primerjavi s številkami v večjih mestih, na primer v Ljubljani, zanemarljive. Nekaj več težav imajo po oceni Koširja le z vandalizmom in mladostniškim nasiljem, a tudi tu verjame, da jim bo to uspelo ustaviti.
Na sredini redni seji je občinski svet med drugim potrdil še spremembe odloka o ustanovitvi Javnega zavoda za pomoč in oskrbo na domu Kočevje. Spremembo bodo podlaga za to, da bo lahko novi javni zavod od 1. julija letos poleg socialnovarstvene storitve pomoči družinam na domu izvajal tudi storitve dolgotrajne oskrbe.