kondomat Svet24.si

Iz mestne hiše po 35 letih odstranili kondomat

Dubaj Svet24.si

V Združenih arabskih emiratih zabeležili ...

Necenzurirano prenos Necenzurirano

Država zapira register, v katerem se skrivajo ...

janez jansa pl Reporter.si

Večni predsednik: Janez Janša požre vse na ...

stuhec 1 Ekipa

Ilka Štuhec poskrbela za veliko presenečenje. ...

zavarovanje, zivljenjsko-zavarovanje, smrt, dediscina, zapuscina Svet24.si

Kdo bo plačal vaše dolgove, ko vas ne bo več?

Fit ženska Njena.si

Kako do fit postave brez odrekanja tudi poleti?

Novice

V Brestanici položili venec ob obnovljen spomenik NOB in izgnancem

Piše: Mestna občina Krško

Čas objave:
23.05.2025 08:54

V sredo sta župan Mestne občine Krško Janez Kerin in predsednik Društva izgnancev Brestanica Jožef Vajdič položila venec ob spomenik narodnoosvobodilnemu boju in izgnancem v Brestanici, ki ga je Mestna občina Krško obnovila ob 80. letnici konca 2. svetovne vojne.

Moderatorka slovesnosti Margareta Marjetič je spomnila, da letos mineva 80 let od takrat, »ko sta si nacizem in fašizem polomila zobe in je zasijala tako težko pričakovana svoboda«. Za ta trenutek so bili predvsem zaslužni junaški ljudje, ki so gojili ljubezen do naše zemlje in jezika, katerih niso zlomila niti boj, trpljenje v zaporih in poniževanje: »Borke in borci so se junaško podajali v boje za ceno svojih življenj. Tako junaškim srcem sovrag ni mogel biti kos.«

Predsednik Krajevne skupnosti Brestanica Vlado Bezjak je spomnil, da tudi brestaniški krajevni praznik obeležujemo v spomin na izgnane v 2. svetovni vojni v tuja taborišča. Ob tem se je zahvalil županu in sodelavcem občinske uprave Mestne občine Krško, da so pristopili k obnovi tega pomembnega spomenika.

Spomenik je delo arhitekta Alojza Fabjančiča, ki je njegovo idejno likovno podobo ustvaril kot študent pod mentorstvom Borisa Kobeta. Zasnova s šestimi stebri, ki nosijo betonski kvader, simbolizira brezimne množice pod bremenom nacizma, vojne in izgnanstva. Postavljen je bil leta 1962, s čimer je postal prvi spomenik izgnancem v državi. Marjetič je še dodala, da čeprav spomenik sprejemamo kot samoumevno podobo Brestanice, ta nenehno opravlja svojo sporočilno nalogo, ki jo ima vklesano v betonski kvader: Žrtvam v slovo in spomin, živim v trajen opomin. Nikoli več vojne.

Župan Mestne občine Krško Janez Kerin je dejal, da je Mestna občina Krško pristopila k obnovi spomenika v želji, da nas ta opominja, kam vodita nestrpnost in sovraštvo: »To je pomembno predvsem danes, ko znova potekajo vojne tudi na evropskih tleh. Ko se nasilje in človeška tragedija ne dogajata več samo v zgodovinskih knjigah. Prav zato potrebujemo kraje, ki nas opominjajo na odgovornost, ki jo imamo do miru, ki ga ne smemo jemati za samoumevnega.« Obnovo je označil kot zavezo, da ohranjamo spomin, spoštujemo preizkušnje naših prednikov in skrbimo za vrednote, ki so nam bile izbojevane: svoboda, dostojanstvo in mir.

Obnova spomenika je potekala v dveh fazah in je bila v celoti financirana iz proračuna Mestne občine Krško. Že v lanskem letu je Mestna občina Krško spomenik očistila, letos pa so bile urejene še dostopne poti in klančine, ki omogočajo lažji dostop tudi starejšim in gibalno oviranim.

Po zaključeni slovesnosti sta župan Janez Kerin in predsednik Društva izgnancev Brestanica Jožef Vajdič ob obnovljen spomenik položila venec. Za glasbeno spremljavo dogodka sta poskrbela člana pevskega društva Naša pesem.