nejc smit (1) Svet24.si

Rojstvo hčerke je bila lepa, a ne ravno zabavna ...

Darja Gajšek, Alen Janković, hči Ema Svet24.si

Darja Gajšek potrdila, da pričakuje drugega ...

Tatjana Jevševar Necenzurirano

Slovensko zdravstvo: javna dobrina ali vir ...

zdravniki stavka Andrej Petelinsek Reporter.si

Zdravniki grozijo: če bo zakon sprejet, gremo med...

ogbeide Ekipa

Pred tekmo z Izraelci, Olimpijin Nigerijec ...

Richard Attenborough je bil veliki angleški igralec, producent in režiser, umrl je pred desetimi let Revija Stop

Stric božiček in dedek Jurski park

nika prevc 24 pm1 Ekipa

Tudi Nika Prevc v 'poden', odziv njenega brata pa ...

Novice Novo mesto

Tudi Dolenjska ogroženo območje ptičje gripe

Piše: Radio Krka

Čas objave:
05.01.2017 12:04

V Straži so včeraj našli poginulega laboda, za katerega obstaja sum, da je poginil zaradi ptičje gripe. Hitri test, ki naj bi ga opravili že danes, naj bi pokazal prve rezultate, vendar bo več znanega jutri oz. v prihodnjih dneh, ko bo opravljena uradna analiza.

Je pa okužbo z virusom ptičje gripe pokazala analiza poginulih labodov, ki so jih potegnili iz ribnikov na Pragerskem. Posledično je na tem območju in drugje na vzhodu države – ob meji – vključno s širšo Dolenjsko, razglašeno ogroženo območje. Tveganje za zdravje ljudi je sicer nizko, saj se s tem virusom človek ne more okužiti. Se pa virus prenaša s prostoživečih ptic na perutnino in ptice v ujetništvu.

Državno središče za nadzor bolezni je zato sprejelo sklep, da se na območjih Maribora, Ptuja, Murske Sobote, Celja in Novega mesta perutnino in ptice v ujetništvu zadržuje v zaprtih prostorih oziroma, da se prepreči stik s prostoživečimi pticami, predvsem vodnimi, te je prav tako potrebno krmiti in napajati v zaprtih oziroma pokritih prostorih. Ob tem pa velja tudi prepoved krmljenja prostoživečih ptic, na primer labodov, saj bi to pomenilo večjo koncentracijo perjadi na enem mestu in s tem večje tveganje za prenos virusu ptičje gripe.

Virus ptičje gripe H5N8 je zelo nevaren perutnini in nekoliko manj prostoživečim pticam, zato je treba na omenjenih območjih perutnino in ptice zadrževati v zaprtih prostorih oziroma na način, da se prepreči stik s prostoživečimi pticami, predvsem vodnimi. Tako naj bi se zmanjšala možnost prenosa tega virusa s prostoživečih ptic na perutnino v reji, posledično pa tudi gospodarsko škodo.

Poleg tega veterinarji izvajajo dodatno obveščanje lokalnih rejcev ali združenj rejcev perutnine glede izvajanja biovarnostnih ukrepov. Večji in manjši rejci perutnine na območju Spodnjega Podravja, kjer so odkrili prve primere ptičje gripe, so bili, kot so poudarili, doslej o ukrepih bolj ali manj obveščeni le iz medijev.


Veterinarji na terenu opravljajo še preglede prijavljenih poginov vodnih ptic, organizirajo odvoz in koordinirajo oddajo trupov veterinarsko-higienski službi. Za pobiranje trupov ptic v vodah aktivirajo gasilce.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pa so danes znova poudarili, da se ljudje z virusom aviarne influence H5N8 ne moremo okužiti in zboleti, "saj na površini naših telesnih celic nimamo receptorjev, ki bi omogočili vstop virusa vanje in s tem okužbo". Ne glede na to pa je treba upoštevati previdnostne ukrepe.

"Poginulih ptic, ki jih najdemo v naravi, se ne dotikamo z nezaščitenimi rokami. Če smo se jih že dotaknili brez zaščite, si roke skrbno umijemo z milom in vodo. Dokler si rok ne umijemo, se ne dotikamo obraza, predvsem očesnih veznic, nosne in ustne sluznice," so izpostavili.