profimedia-0937173421 Svet24.si

Več tisoč zaposlenih protestiralo pred sedežem ...

strelec Svet24.si

Strelci: pustolovci, ki sovražijo obveznosti in ...

902430_1698149615-snezic2-16981495925 Necenzurirano

Še 52. tožba Roka Snežiča: od nas zahteva 10 ...

22842X1223 Reporter.si

Nov zaplet pri Anžetu Logarju: kompromitirana ...

urska zigrat tadej pogacar Ekipa

Urška Žigart spregovorila o morebitnem ...

tilen-lotrič -1 Revija Stop

Tilen Lotrič božične okraske kupil že oktobra

zlatko zahovic Ekipa

Zahović jasno in glasno o reprezentanci, Cesarju ...

Novice

Trajnostni razvoj in umetna inteligenca v Novem mestu

Piše: R.K.

Čas objave:
18.04.2024 12:32

Na Fakulteti za ekonomijo in informatiko Univerze v Novem mestu so študenti iz Osrednje, Vzhodne in Jugovzhodne Evrope na 9. mednarodni znanstveni študentski konferenci danes predstavili 68 inovativnih prispevkov na teme, ki oblikujejo našo prihodnost – od trajnostnega razvoja do umetne inteligence. Ta dogodek postavlja Novo mesto kot ključno točko srečanj za naslednjo generacijo strokovnjakov in poudarja vlogo mednarodne znanstvene študentske konference kot katalizatorja za izmenjavo znanj in predstavitev pomembnih raziskav v globalnem kontekstu.

Osrednje sporočilo konference je, da umetna inteligenca predstavlja gonilno silo trajnostnega razvoja. Za uresničitev potenciala umetne inteligence v službi trajnostnih ciljev in za zagotovitev boljšega sveta za prihodnje generacije je potreben premišljen pristop. Ta mora vključevati etične, družbene in varnostne razsežnosti ter zagotavljati sodelovanje med različnimi družbenimi sektorji.

Glavni govornik je bil dr. Stevanče Nikoloski, ki je predstavil sinergijo med umetno inteligenco in naravo, osredotočeno na večciljno regresijo za okoljsko analitiko. Konferenca je razdeljena na šest sekcij, ki obravnavajo financiranje, računovodstvo, zaposlovanje, menedžment v zdravstvu, umetno inteligenco, digitalizacijo, izobraževanje in trajnostni razvoj. »Skrajni čas je torej, da spremenimo svoj pogled na svet tako z vidika potrošnika kot odločevalca pa naj bo ta na ravni države, regije ali posameznega podjetja. Vsi skupaj se moramo prizadevati, da bodo naše potrošniške navade bolj trajnostne. Ne ne samo, da bomo izbirali izdelke, ki so izdelani na okolju prijaznejši način, kot so ekološko pridelana hrana, izdelki iz recikliranih materialov in izdelki, ki zagotavljajo dolgo življenjsko dobo, ampak da se bomo osredotočili na zmanjšanje nepotrebnih nakupov in spodbujanje kulture uporabe, ne lastništva. Skratka, v ospredje bo morala kultura izposoje, deljenja in ponovne uporabe izdelkov. Pri vsem tem pa imata pomembno vlogo ozaveščenost in izobraževanje.« je dejala doc. dr. Malči Grivec, dekanice Fakultete za ekonomijo in informatiko.

Konferenco organizira Fakulteta za ekonomijo in informatiko Univerze v Novem mestu skupaj s partnerskimi visokošolskimi zavodi Sveučilište/Univerzitet »VITEZ« Travnik, Bosna in Hercegovina, Veleučilište »Lavoslav Ružička« Vukovar, Hrvaška, Visoka škola modernog biznisa (MBS), Beograd, Srbija, BLC Banja Luka College, Banja Luka, Bosna in Hercegovina, Univerzitet FINRA Tuzla, Tuzla, Bosna in Hercegovina, Ekonomska fakulteta, Univerza v Nišu, Srbija, Inštitut za ekonomijo in finance, Univerza v Szczecinu, Poljska.