banana Svet24.si

Video: Kripto mogotec pojedel milijonsko banano

Radar Svet24.si

31-letni voznik dirkal med pomurskimi vasmi

janez jansa celje sodisce protest Necenzurirano

Janša je spet odvrgel ovčjo kožo. Zdaj vemo, ...

1732624836-img-9754-1732624800922 Reporter.si

Janševega zemljišča ne bi preplačali, če ta ...

lanisek Ekipa

Smučarski skoki v Ruki: Orli so želeli, a niso ...

Oliver Reed je veljal za zelo lepega človeka, začel pa je z vlogami negativcev Revija Stop

Velik igralec, še večji pijanec

cirkovic Ekipa

Srbski košarkar dosmrtno diskvalificiran

Novice Hrovača

Svetovni dan maternega jezika

Piše: Radio Krka, STA

Čas objave:
21.02.2013 08:14

Tema letošnjega dneva materinščine je dostopnost knjig in digitalnih vsebin v različnih jezikih. Na Škrabčevi domačiji v Hrovači bodo pripravili zanimivo druženje z Esadom Babačićem in Goranom Vojnovićem.

"Večjezičnost daje moč in odpira nove priložnosti. Uteleša našo kulturno raznolikost in vzpodbuja izmenjavo mnenj, porajanje idej ter širi naše poglede," besede generalne direktorice Unesca Irine Bokove ob letošnjem mednarodnem dnevu materinščine povzema Unescova spletna stran.

Posamezne države imajo ključno vlogo pri vzpodbujanju materinščine preko nacionalnih institucij in združenj. Pomembno vlogo imajo tako šole in univerze kot mediji. S sloganom Knjige za izobraževanje v maternem jeziku želi Unesco ob dnevu materinščine podpreti produkcijo knjig za izobraževalne namene v maternem jeziku. Knjige in učbeniki namreč pripomorejo k bogatenju jezika in opismenjevanju v maternem jeziku. Natisnjena gradiva v materinščini so pomemben temelj za učenje, je mogoče prebrati na Unescovi spletni strani.

Mednarodni dan maternih jezikov bo z druženjem s pevcem, pesnikom, pisateljem in novinarjem Esadom Babačićem ter pisateljem, scenaristom in režiserjem Goranom Vojnovićem danes obeležila tudi Ustanova patra Stanislava Škrabca. Srečanje pod vodstvom Boštjana Narata bo ob 18. uri v skednju Škrabčeve domačije v Hrovači pri Ribnici.

Mednarodni dan maternih jezikov obeležujemo že 14 let v spomin na protest in smrt bengalskih študentov, ki so pred 47 leti zahtevali enakopravnost za svoj jezik. Unesco je z dnevom želel opozoriti na potrebo po ohranjanju kulturne in jezikovne raznolikosti po svetu.