prevalje, policija Svet24.si

(Video) Korošce razburil posnetek policijskega ...

strelec Svet24.si

Kako bo obdobje strelca do 21. 12. vplivalo na vsa...

damjan žugelj Necenzurirano

Afera slovenski Watergate: zakaj je preiskava ...

1663796110-042mv Reporter.si

Mirko Mayer mora bivši zaročenki plačati ...

slovenija sesko 1 Ekipa

Ponarejeni slovenski dresi: Pazite, kaj kupujete, ...

tilen-lotrič -1 Revija Stop

Tilen Lotrič božične okraske kupil že oktobra

avstrija slovenija Ekipa

Po tekmi Avstrija - Slovenija zavrelo, predsednik ...

Novice Ljubljana, Trebnje

Štipendija programa "Za ženske v znanosti" tudi v roke Dolenjke

Piše: Za ženske v znanosti

Čas objave:
08.03.2019 12:37

Na današnji mednarodni dan žena bosta L'Oréal Adria in Slovenska nacionalna komisija za UNESCO na slovesni podelitvi štipendij L'Oréal-UNESCO »Za ženske v znanosti« 2019 trem perspektivnim mladim raziskovalkam podelila štipendijo v višini 5.000 evrov.

Priznanje za svoje izjemno raziskovalno delo, ki odraža znanstveno odličnost, zavzetost in skrb za družbo, bodo poleg farmacevtke Janje Mirtič, ki prihaja iz Vrbovca pri Trebnjem, prejeli še analizna kemičarka Barbara Petovar in biologinja Katja Uršič.

28-letna Janja Mirtič se pri svojem raziskovanju ukvarja z razvojem novih in naprednih dostavnih sistemov za zdravilne učinkovine in probiotične bakterije. V okviru svojega doktorskega študija na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani stremi k izdelavi na polielektrolitih osnovanih delcev v nano velikosti. Ti so namenjeni vgradnji zdravilnih učinkovin, kot podpornega ogrodja v regenerativni medicini, kot ogrodja celicam za celično terapijo ali v tkivnem inženirstvu. Pravi, da jo je naravoslovje zanimalo že v osnovni šoli: »Farmacija me je pri izbiri študija pritegnila zaradi svoje interdisciplinarnosti, ker povezuje znanja biologije, medicine, kemije in fizike. Hkrati pa ima življenje raziskovalca številne prednosti, saj naše raziskave širijo meje znanega.« Janja pravi, da ji prejeta štipendija pomeni osebno potrditev in tudi dokaz, da je delo slovenskih raziskovalk prepoznano in cenjeno: »Verjamem, da lahko takšna promocija slovenskih znanstvenic v javnosti vzpodbudi ženske, da se jih več odloči za poklic raziskovalke in znanstveni študij v Sloveniji.«

Odstotek žensk na doktorskem študiju v Sloveniji je spodbuden, saj znaša kar 54 %, a pri zaposlovanju v znanosti drastično upade, na 34,5 %. Še nižja je številka 20 %, ko pogledamo ženske na vodilnih položajih v znanosti, podoben je tudi odstotek žensk med rednimi profesorji na univerzah, saj znaša le 23 %.* Zato je osveščanje o položaju žensk v znanosti in spodbujanje mladih raziskovalk, da svojo karierno pot nadaljujejo v znanstveni stroki, nuja. Pri tem ima v Sloveniji že 13 let pomembno vlogo program L'Oréal-UNESCO »Za ženske v znanosti« in dosedanjih 34 štipendistk, ki s svojim delom razbijajo stereotipe in dokazujejo, da imajo ženske pomembno vlogo pri razvoju znanosti. Danes se jim bodo pridružile še tri nove štipendistke: farmacevtka Janja Mirtič, analizna kemičarka Barbara Petovar in biologinja Katja Uršič.

Program v Sloveniji deluje od leta 2006 in je del širšega L’Oréal-UNESCO partnerstva »For Women in Science«, ki že več kot 20 let nagrajuje znanstveno odličnost žensk po celem svetu. Poleg nacionalnih programov v 117 državah vsako leto podelijo tudi 15 mednarodnih štipendij za mlade raziskovalke ter pet mednarodnih nagrad za že uveljavljene znanstvenice z izjemnimi dosežki v znanosti. Brigitte Streller, generalna direktorica L'Oréal Adria, dodaja: »Fundacija L'Oréal in UNESCO letos obeležujeta 21 let izvajanje globalnega programa »Za ženske v znanosti«. Čeprav se je od leta 1998 število žensk, ki vstopajo v znanstvene poklice, povečalo za 12 %, je na svetovni ravni še vedno le 27 % raziskovalk. Tako smo se s programom zavezali k spodbujanju raznolikosti na področju znanosti tako v svetu kot Sloveniji in spodbujanju priznavanja ženskih znanstvenih talentov. Te mlade raziskovalke so prihodnost znanosti in ponosni smo, da smo lahko priča njihovemu fantastičnemu razvoju kariere.«