ukrajina Svet24.si

Bo Ukrajina razvila jedrsko bombo? Odzvalo se je ...

potapljač morje ocean Svet24.si

Foto: Pri Salomonovem otočju naključno odkrili ...

joc pececnik mv Necenzurirano

Joc Pečečnik se bo s šiviljami boril za denar ...

goncin-pl3 Reporter.si

Saj ni res, pa je! Varovana državna tožilka ...

matjaz kek mm Ekipa

Kek dobil vprašanje o Iličiću in Dragonsih, ...

anja-malešič, kmetija, terapevtka Njena.si

Tragična nesreča, o kateri Anja ne govori pred ...

pogacar Ekipa

Ko sem videl, kako se Pogačar obnaša ... Bil mu ...

Novice Žužemberk

Slovenske naravne kopalne vode med najustreznejšimi v Evropi

Piše: Radio Krka

Čas objave:
25.05.2016 15:47

Slovenskih 48 naravnih kopalnih voda sodi med najustreznejše v Evropi. Kakovost kopalne vode na slovenskih 18 naravnih kopališčih in 30 kopalnih območjih ustreza evropskim merilom, čistost celinskih voda je zadostna in primerljiva z drugimi evropskimi državami, čistost vode na slovenskih morskih kopališčih pa je po ocenah Arso odlična.

Agencija RS za okolje (Arso) sicer kakovost kopalne vode preverja na približno tisoč merilnih mestih in s približno 4500 merilnimi napravami. Njena predstavnica Mateja Poje pa je na današnji novinarski konferenci s predstavitvijo kakovosti slovenskih kopalnih voda v Žužemberku povedala, da vsako leto preverijo približno 400 vzorcev, meritve pa kažejo, da kakovost slovenskih celinskih kopalnih voda zadnja leta dosega ustrezno raven.

Omenjene ocene potrjuje tudi danes objavljeno evropsko poročilo o kakovosti kopalnih voda v EU, ki Slovenijo glede čistosti kopalne morske vode uvršča med najboljše države, po kakovosti celinskih kopalnih voda pa v evropsko t. i. zlato sredino, je dodala.

Navedenih 48 kopalnih voda oz. mest so po merilu, da mora kopališče med sezono dnevno obiskati vsaj 200 kopalcev, določili na Soči, Idrijci, Nadiži, Krki in Kolpi, na Bohinjskem in Blejskem jezeru ter na Šobčevem bajerju in morskih kopališčih. Sicer pa se na Arsu nadejajo, da bo kakovost vode na omenjenih kopališčih v letošnji sezoni ostala na enaki ravni.

Kot je dodala, za sezono na morju velja obdobje med 1. junijem in 15. septembrom ter na rekah in jezerih med 15. junijem in 31. avgustom. Na vseh omenjenih območjih pa bodo nove meritve začeli izvajati kmalu po začetku sezone.


Sicer za kopanje na območju vseh 48 naravnih kopalnih voda veljajo določena pravila. Plavalci smejo, na primer, na morju plavati le do 150 metrov od obale, na jezerih do sto metrov in na rekah do 30 metrov ob obrežja.

Pojetova je med drugim tudi opozorila, da voda na omenjenih kopališčih ni pitna in primerna za kuho, po kopanju pa še je vsem kopalcem priporočila prhanje z neoporečno vodo.

Čistost kopalnih voda v bazenskih kopališčih je po podatkih iz leta 2014 predstavila predstavnica Nacionalnega inštituta za javno zdravje Katarina Bitenc, ki je navedla, da se kakovost vode v slovenskih približno 600 bazenskih kopališčih izboljšuje in da je bilo predlani za štiri odstotke neskladnih vzorcev.

Sicer pa so predstavniki omenjenega inštituta, Uprave RS za zaščito in reševanje ter Uprave RS za pomorstvo danes opozorili tudi na varno in zdravo kopanje ter na plovni režim in nevarnosti ob srečanjih s plovili.

Mateja Poje o meritvah


Mateja Poje o vodah