Lufthansa Svet24.si

Letalo Lufthanse 10 minut brez pilota: omedlel je ...

reševalno vozilo rešilec Svet24.si

Pri vzvratni vožnji zapeljal čez rob vozišča, ...

Siniša Mali Necenzurirano

Kdo je slovensko podjetje, ki naj bi podkupovalo ...

grafika bokalce Reporter.si

Ograjena soseska milijonarjev: ruski tajkuni in ...

luka doncic 25 pm Ekipa

Bivši Dončićev soigralec zaradi Luka še vedno ...

Solata Njena.si

Zakaj bi morali paradižnik jesti (skoraj) vsak ...

Piščanec na žaru Svet24.si

Top triki za peko piščančjega mesa na žaru

Novice Žužemberk

Sajovic na spominski slovesnosti na Cviblju o pomenu zgodovinskih naukov

Piše: STA

Čas objave:
21.10.2024 11:19

Minister za obrambo Borut Sajovic se je v soboto udeležil spominske slovesnosti pri spomeniku in grobnici NOB na Cviblju pri Žužemberku. Kot je dejal, se je treba spominjati vseh žrtev vojne, se iz zgodovine naučiti, kaj je bilo prav in kaj narobe, ter gledati v prihodnost. Napovedal je tudi državno financiranje obnove spomenika in vojnega grobišča.

Kot je dejal Sajovic, ki je k spomeniku položil venec, je bila cena bojev z okupatorjem in njegovimi pomočniki med drugo svetovno vojno v teh krajih izredno visoka, česar ne bi smeli pozabiti. Ministrstvo za obrambo ima v naslednjem letu v načrtu 80.000 evrov za obnovo tega vojnega grobišča in spomenika, so ga v sporočilu za javnost povzeli na ministrstvu.

Žalno slovesnost v spomin na več kot 2000 padlih borcev in žrtev fašizma na območju Suhe Krajine je organiziralo Združenje borcev za vrednote NOB Novo mesto.



Ob eni največjih množičnih grobnic narodnoosvobodilnega boja (NOB) na slovenskih tleh se po navedbah ministrstva poklanjamo spominu na padle rodoljube, borce NOB, internirance in aktiviste Osvobodilne fronte (OF) iz krajev po vsej Sloveniji ter pripadnike drugih narodnosti, ki so izgubili življenje na območju Suhe krajine v bojih proti okupatorju in njihovim sodelavcem. "Ta spomenik priča o trpljenju ljudi v prizadevanju za pravičnejšo svetovno ureditev ter o tem, da so za svobodo in našo skupno lepšo prihodnost morali žrtvovati najdragocenejše - svoje življenje," so zapisali.

Suha krajina je bila v času okupacije prizorišče nenehnih spopadov. Zaradi strateške lege so Žužemberk že v začetku vojne zavzele italijanske okupacijske sile, tu je bilo tudi eno najmočnejših zaledij okupatorjevih sodelavcev, so dodali.