GpnH02fagAASNip Svet24.si

Štirim gostom je postregla zeleno mušnico

robert carvely Svet24.si

Policijo zanima, če ste videli kariernega ...

protest, sindikati, gzs, Necenzurirano

Živel 1. maj: ne Nepalci in Filipinci, AI bo ...

stanislav zore alojzij cvikl sr pl Reporter.si

Frančiškova zaušnica za najvišja slovenska ...

doncic Ekipa

Dončića so okradli sodniki - liga NBA s ...

Stopala, nega, trda koža Njena.si

S preprostim trikom se znebite trde kože na ...

Naslovna piknik Svet24.si

Preprosti triki za uspešen piknik

Novice Novo mesto

Romi iz Dobruške vasi obtoženi protipravne pozidave kmetijskega zemljišča

Piše: Radio Krka/STA

Čas objave:
12.05.2016 09:14

Na novomeškem okrajnem sodišču se je v sredo začela glavna obravnava v sojenju proti več romskim družinam iz naselja Dobruška vas v občini Škocjan, poročajo mediji. Romi so obtoženi, da so protipravno pozidali kmetijska zemljišča v lasti Kmetijske zadruge Krka, zaradi česar jim grozi denarna kazen ali leto dni zapora.

Obtožni predlog tožilstva romske družine bremeni, da so brez upravnih dovoljenj in v nasprotju z zakonom o graditvi objektov pozidali kmetijska zemljišča v lasti zadruge. To so tri parcele v katastrski občini Dobrava, velike 10.112 kvadratnih metrov, od tega si približno 70 odstotkov zemljišč lastijo Romi, poroča današnje Delo. Kaznivo dejanje je pred tremi leti policiji naznanil nekdanji direktor KZ Krka Jure Vončina, ovadbo pa je napisala policija.

Na sredinem sojenju je na zatožno klop sedlo pet Romov, dva pa se glavne obravnave nista udeležila. Novomeški tožilec Bojan Avbar je po poročanju Dnevnika prepričan, da bi lahko s tem sodnim procesom prišli do vzorčnega dogovora med državo, občino, lastniki zemljišč in Romi, ki živijo v nelegalnih romskih naseljih. Posledica dogovora bi bilo napeljevanje vode in elektrike.

Romi sicer že več desetletij živijo na zasebnem zemljišču, ki je zadnjih dvajset let v lasti Kmetijske zadruge Krka. Naselje so začeli graditi že v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je Rome tja sama naseljevala tedanja občina Novo mesto. Po prenosu lastništva zemljišča na zadrugo v začetku devetdesetih tudi ta najmanj do leta 2002 temu ni nasprotovala, še piše Dnevnik.

Obtoženi so na sredinem sojenju zatrjevali, da jih nihče ni opozoril, da živijo na zemljišču kmetijske zadruge. Predstavnik KZ Krka pa je po poročanju Dela povedal, da so Občini Škocjan že leta 2010 poslali ponudbo za odkup zemljišč, a ni bilo nobenega odziva.


Obravnava se bo nadaljevala 15. junija, ko bodo zaslišali tudi direktorja urada za narodnosti Stanka Baluha, škocjanskega župana Jožeta Kaplerja in predstavnika Amnesty International Slovenije.

V zvezi za razvoj romske manjšine Preporod, Forumu romskih svetnikov Slovenije in v Zvezi Romov za Dolenjsko so prepričani, da gre za načrten izgon Romov s tega območja, da se izprazni prostor za poslovno cono, ki bo "omogočila lahek zaslužek, čeprav na ramenih nič hudega slutečih Romov, ki jim oblasti skušajo odvzeti edini dom, ki ga imajo".

Zavedajo se obstoječe problematike, a s tovrstnimi dejanji so Romom kršene osnovne državljanske pravice, so zapisali in poudarili, da rešitev zagotovo niso sodni postopki, temveč resen pristop občine k reševanju omenjene problematike.

Kot so še opozorili, država, občina, pa niti zasebni lastnik zemljišča še vedno niso odgovorili na ključna vprašanja. Glede na to, da bo projekt poslovne cone končan do novembra letos, nihče še nikomur ni javno pojasnil, kaj se bo zgodilo z romskimi domovi v obeh naseljih v Dobruški vasi.