Včeraj je pod okriljem čezmejnega projekta Interreg Slovenija-Hrvaška COLAPIS potekal prvi dogodek, imenovan Krila reke Kolpe. Dogodek je organizirala Javna ustanova NATURA VIVA kot vodilni partner, skupaj s projektnim partnerjem Razvojno informacijskim centrom Bela krajina (RIC Bela krajina) iz Slovenije.
Dogodka se je udeležilo približno petdeset udeležencev, med njimi dijaki Srednje šole Črnomelj, študenti Veleučilišta v Karlovcu, predstavniki Občine Kamanje, razvojnih agencij in krajinskega parka ter drugi zainteresirani občani.
Glavna dejavnost je bilo opazovanje ptic na dveh lokacijah ob reki Kolpi, ki jih je strokovno vodil dr. vet. med. Vedran Slijepčević. Udeleženci so imeli priložnost spoznati bogastvo ptic, ki naseljujejo to dragoceno naravno območje ter izvedeti več o njihovi zaščiti in pomenu rečnega ekosistema.
Po opazovanju ptic so udeleženci obiskali geomorfološki spomenik narave - jamo Vrlovko, eno najbolj znanih jamskih lokalitet Karlovške županije. Na koncu dneva so vsi udeleženci prejeli potrdila o udeležbi.
Dogodek Krila reke Kolpe označuje uspešen začetek projekta COLAPIS, katerega cilj je ohranjanje naravne in kulturne dediščine ob reki Kolpi skozi izobraževanje, sodelovanje in trajnostni razvoj na čezmejnem območju.
Direktorica Javne ustanove NATURA VIVA, Antonija Bišćan, je izjavila: "Dogodek Krila reke Kolpe je odličen primer, kako izobraževanje v naravi in čezmejno sodelovanje lahko združujeta moči. Posebej nas veseli vključevanje mladih, dijakov in študentov, saj ravno skozi takšne dejavnosti razvijamo zavedanje o pomembnosti ohranjanja naravne dediščine. Reka Kolpa nas ne ločuje, ampak povezuje, projekt COLAPIS pa je priložnost za skupno učenje, sodelovanje in postavljanje temeljev za trajnostno prihodnost.“
Strokovna sodelavka Razvojno informacijskega centra Bela krajina (RIC Bela krajina) iz Slovenije, ga. Bojana Klobučar, je dejala: "Projekt COLAPIS nam ponuja priložnost, da čezmejno sodelovanje prenesemo v konkretne terenske dejavnosti. S povezovanjem šol, institucij in lokalnih skupnosti gradimo mrežo sodelovanja, ki prispeva k ohranjanju skupnih naravnih vrednot. Verjamemo, da je ravno lokalna vključenost ključ do uspešne in dolgoročne zaščite reke Kolpe in njenega okolja."