plaža Hrvaška Svet24.si

Imate nepremičnino na Hrvaškem? Pozor, sosedje ...

profimedia-0997228691 Svet24.si

Hiška, v kateri je odraščal novi papež, ...

2e45b70c0e7b33b3d53e6807cb26e8e9 Necenzurirano

Večni župan mora v zapor. Njegova občina pa ima...

matej tonin nsi vrtovec Reporter.si

Tonin je zanihal NSi proti dnu, nato dobil brco in...

vlatko cancar denver pm Ekipa

Vlatko Čančar se vrača Evropo, okrepil naj bi ...

Preventivno gasilsko vozilo_Art kamp 3 Svet24.si

Požar doma: preverite, kako ukrepati

ogrevanje, denar leti skozi dimnik Svet24.si

Sedaj je pravi čas za razmislek o ugodnem ...

Novice Novo mesto

Razstava ob 100-letnici rojstva slikarja Vladimirja Lamuta

Piše: Radio Krka/STA

Čas objave:
08.12.2015 14:04

Ob 100-letnici rojstva akademskega slikarja Vladimirja Lamuta, ki je pretežno deloval v Novem mestu, so v Dolenjskem muzeju pripravili pregledno spominsko razstavo njegovih del iz lastnih depojev ter izdali razstavni katalog. V razstavišču Jakčev dom jo bodo odprli v četrtek, na ogled bo do 3. septembra prihodnje leto.

Kustos Dolenjskega muzeja in avtor razstave Jožef Matijevič je na današnji novinarski konferenci povedal, da se želijo z omenjeno razstavo spoštljivo pokloniti umetniku, ki je s svojo likovno ustvarjalnostjo še posebej zaznamoval območje Krkinega porečja, hkrati pa tudi dolenjsko reko, s katero je bil nerazdružno in usodno povezan.

Po kustosovih besedah Lamuta širša likovna javnost, čeprav je pred svojim tragičnim koncem veljal za lokalno legendo in je v novomeškem okolju še zdaj sopomenka za umetnika, pozna manj, kot bi si zaslužil.

Zaradi svojega otožnega in melanholičnega značaja ter tragične osebnosti je ostal zaznamovan kot "dolenjski van Gogh", je dodal Matijevič in hkrati opozoril, da je bil Lamut Novemu mestu zvest in naklonjen bolj, kot je bilo takratno provincialno mesto naklonjeno njemu.


Kot je poudaril kustos, so z Lamutom primerljivi zelo redki likovni ustvarjalci, kot slikar pa je z nekaterimi izjemnimi likovnimi deli dopolnil tudi slovensko likovno zakladnico.

Na razstavi, ki prinaša njegovih 130 del, je Lamut zastopan z vsemi tehnikami in načini svojega likovnega izražanja, hkrati pa tudi po vsebini in časovnem zaporedju ni večjih ali opaznejših presledkov. Lamutova "na več ravneh ustvarjalnega procesa utemeljena umetnost pa na razstavi zaživi kot iskrena, pristna in neposredna osebna izpoved", je še povedal Matijevič.

Vladimir Lamut se je rodil leta 1915 na Čatežu ob Savi, njegova družina se je kmalu za tem preselila v Novo mesto. Po novomeški gimnaziji je v Zagrebu eno šolsko leto študiral umetnostno zgodovino, leta 1941 pa je diplomiral na zagrebški slikarski akademiji. Kot honorarni učitelj risanja je nato do svoje internacije - poslali so ga v italijanski Gonars - do 1942 poučeval na novomeški gimnaziji.

Kustos razstave Jožef Matijevič