V petek, 25. aprila, je v Mestni muzejski zbirki potekala prireditev ob dnevu upora proti okupatorju in 80. obletnici konca druge svetovne vojne.
Ob pomembnem zgodovinskem mejniku je župan Občine Črnomelj Andrej Kavšek zbrane nagovoril z besedami, da je dan upora proti okupatorju v prvi vrsti simbolna prelomna točka slovenskega upora proti tistim, ki so želeli našo domovino razkosati, naš narod in jezik pa potisniti v pozabo kot napako zgodovine. »Zato je OF posebna in edinstvena, če razumemo čas in prostor, v katerem je nastala. Biti pogumen in tvegati v miru je – sploh če gledamo z današnje perspektive – drzno. Biti pogumen in tvegati v pogojih, ko večina trepeta za lastno preživetje in skrbi le za svoje vsakodnevno življenje, pa je vizionarsko. A vizionarstvo ni edina vrednota. Pomembni vsebini tega praznika sta nedvomno tudi solidarnost in enakopravnost, saj OF ni sestavljala samo ena monolitna struktura, ampak so v to obliko ljudske fronte vstopili ljudje z vseh vetrov. Danes se torej poklanjamo spominu na tiste, ki so se pred več kot osmimi desetletji v temnem času okupacije zoperstavili nasilju, krivici in razčlovečenju.«
Praznik ob dnevu upora proti okupatorju se vsako leto obeležuje kot spomin na ustanovitev Osvobodilne fronte 27. aprila 1941, ki je vodila odpor proti okupacijskim silam med drugo svetovno vojno.
V okviru dogodka je bila simbolično odprta tudi nova informacijska tabla pri spomeniku NOB na Gričku, enem najpomembnejših spomenikov narodnoosvobodilnega boja v Sloveniji. Tabla, ki je nastala v sodelovanju med Mestno muzejsko zbirko Črnomelj, Združenjem borcev za vrednote NOB Črnomelj ter Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, enote Novo mesto, predstavlja novo točko spomina in zgodovinske zavesti v lokalnem prostoru. Spomenik NOB na Gričku in njegova zgodba, ki je bila tudi rdeča nit programa, ni le slikovita razgledna točka v srcu Črnomlja, ampak tudi pomemben zgodovinski prostor, ki nosi opomin na boj, žrtve in neomajno odločnost Belokranjcev v času 2. svetovne vojne.
Kulturni program so soustvarili člani glasbene skupine Tambolina in dijakinje Srednje šole Črnomelj. O nastanku informacijske table je spregovoril tudi dr. Janez Weiss, avtor besedila. Slovesnost je pripravil Zavod za izobraževanje in kulturo Črnomelj, program pa je sofinanciralo Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Občina Črnomelj s tovrstnimi dogodki izkazuje zavedanje pomembnosti zgodovinske dediščine in predvsem ohranjanje spomina ter krepitve vrednot svobode, miru in solidarnosti.