nemška policija Svet24.si

V Nemčiji na lovu za trojnim morilcem

profimedia-0960025258 Svet24.si

Trumpov minister pojasnil carine za otočje, na ...

dvorec drnača Necenzurirano

Milijonski dobički lastnikov zasebnih klinik: ena...

931609_maja-keuc0-1 Reporter.si

Zlorabili ime Maje Keuc: peticije za izključitev ...

luka doncic lebron james Ekipa

Fotografija, ki je zažgala splet: Luka v ...

xjtrd_1115x560_acf_cropped Dober Tek

Božansko dobra lazanja po receptu Anje Fir

kuhinja, kuhinjski-pripomocki, kuhanje, spar Svet24.si

5 kuhinjskih pripomočkov, ki resnično naredijo ...

Novice

Prihodnost jedrske energije v Sloveniji

Piše: R.K.

Čas objave:
16.06.2023 08:33

Predsednik vlade Robert Golob bo z ministrom za okolje, podnebje in energijo Bojanom Kumrom danes obiskal Nuklearno elektrarno Krško in sedež skupine Gen. Na krški občini bo v nadaljevanju javni posvet o prihodnosti jedrske energije v Sloveniji. Neuradno je pričakovati bolj jasne informacije države o naslednjih korakih v zvezi s tem vprašanjem.

Golob in Kumer se bosta sestala z vodstvom Nuklearne elektrarne Krško ter s poslovodstvom družbe Gen energija, krovnega podjetja skupine Gen, katere del je med drugim Nek in ki bo tudi investitor v morebitno novo nuklearko v Krškem. Na Občini Krško se bosta premier in minister nato v družbi novega predsednika Nekove uprave Gorazda Pfeiferja, donedavnega dolgoletnega prvega moža krške nuklearke Staneta Rožmana ter generalnega direktorja Gena energije Dejana Paravana udeležila javnega posveta o prihodnosti jedrske energije v Sloveniji.

Po neuradnih informacijah je na dogodku pričakovati tudi bolj jasne opredelitve najvišjih predstavnikov izvršne oblasti o naslednjih korakih v smeri dolgoročnega razvoja jedrske opcije v Sloveniji. V ospredju tega je projekt nove nuklearke v Krškem.

Trenutna vlada je v delu javnosti in v opoziciji deležna očitkov, da projektu ni naklonjena in da sabotira nadaljnjo rabo jedrske energije v Sloveniji. V vladnih vrstah kritike zavračajo.

V zadnjih dneh so iz Gena energije prišle tudi informacije, da v družbi razmišljajo o precej večjem energetskem objektu od sedaj predvidenega reaktorja z močjo 1100 megavatov. Gen bo pri tem dobavitelja tehnologije iskal med zahodnimi ponudniki, torej v ZDA in Franciji, ter na Japonskem in v Južni Koreji.

Trenutno je sicer predvideno, da naj bi vlada končno odločitev o novi nuklearki v Krškem sprejela še pred koncem mandata, v 2027 pa bi nato o projektu, katerega cena bi se utegnila približati 10 milijardam evrov, odločali volivci na referendumu. Po zadnjih ocenah bi lahko objekt v najboljšem primeru stal leta 2037.