Ob tem sta nas obiskala Teja Lesjak, vodja Službe za odnose z javnostmi in Mitja Remih iz Upravljanja kakovosti, ki je bil tudi prostovoljec leta 2024.
Na Krkinem tednu humanosti in prostovoljstva pod sloganom Dobrodelnost je del nas krkaši krepijo vrednote prostovoljstva, humanosti in medsebojne pomoči po vsej Sloveniji in tudi v državah, v katerih imajo svoja podjetja in predstavništva.
Ob koncu akcije je vsakič znova za njimi teden, poln nasmehov, toplih stiskov rok in dobre volje. In prav to jih v Krki navdihuje, saj je največ vredno tisto, kar naredijo za druge.
Dobrodelno akcijo, poimenovano Krkin teden humanosti in prostovoljstva, organizirajo od leta 2012. V teh letih (v letih 2020 in 2021 zaradi epidemioloških omejitev akcije ni bilo mogoče izpeljati) sta jih srčnost in duh prostovoljstva povezala v več kot 10.000 dobrodelnih dejanjih. Leta 2024 se je različnih dejavnosti udeležilo skoraj 1000 prostovoljk in prostovoljcev. Vsako leto se jim pridruži tudi veliko novih.
Njihove humanitarne geste odmevajo tudi v vse več Krkinih podjetjih in predstavništvih v tujini. Do zdaj so se jim pridružili v Nemčiji, Srbiji, Turkmenistanu, Španiji, Severni Makedoniji, Kazahstanu, Azerbajdžanu, Kirgizistanu, Latviji, Ukrajini, Belorusiji, Bosni in Hercegovini, Mongoliji, Armeniji, Bolgariji, Ruski federaciji, Združenem kraljestvu, Romuniji, Italiji in Indiji ter na Poljskem, Češkem, Madžarskem, Slovaškem, Kosovu, Finskem in Hrvaškem.
Krkaši so od leta 2012 v okviru Krkinega tedna humanosti in prostovoljstva darovali že 1175 litrov krvi. Tudi sicer je krvodajalstvo pomemben del Krkine tradicije, saj kar 1500 zaposlenih daruje kri povprečno dvakrat na leto.
Na različnih lokacijah – od Novega mesta, Ljubljane, Ljutomera, Šentjerneja, Krškega do poslovnih enot Term Krka in drugje – zbirajo oblačila in hrano ter otroške in druge potrebščine. Za Rdeči križ in Karitas so v desetih letih zbrali kar 34,2 tone oblačil, hrane, knjig, igrač ter higienskih in drugih potrebščin.
Vedno je spodbuden tudi odziv pri pakiranju živilskih paketov in urejanju zbranih oblačil na Rdečem križu in Karitasu. Te dejavnosti potekajo na območnem centru Rdečega križa v Novem mestu in Ljutomeru, v Humanitarnem centru v Ljubljani in na Karitasu.
Na Karitasu in Rdečem križu so v desetih letih pripravili že 8995 paketov z izdelki, ki so jih zbrali v Krki, ter jih razdelili med socialno ogrožene družine in posameznike. Krkini prostovoljci v sodelovanju z Rdečim križem ljudem pomagajo tudi pri domačih opravilih, pri čiščenju in prenovi stanovanj ter urejanju okolice.
PRIJAZNA BESEDA IN STISK ROK
Redno pomagajo tudi stanovalcem domov starejših občanov po vsej Sloveniji. Zanje pripravljajo delavnice za boljši spomin, različne ustvarjalne delavnice in tombolo, jim pomagajo pri vsakdanjih opravilih, pečejo pecivo, jim berejo, z njimi zaplešejo ali pa se le pogovarjajo, saj prijazna beseda in stisk rok razveselita vsakega človeka in preženeta osamljenost.
Obiskujejo tudi varstveno-delovne centre in nekatere druge zavode, kjer se družijo z varovanci in učenci ter z njimi ustvarjajo na različnih delavnicah.
Vsako leto se spomnijo tudi na živali, ki so ostale brez skrbnikov. Doslej so zbrali 4,6 tone pakirane pripravljene hrane za pse in mačke in jo podarili zavetiščem za živali. Nekaj prostovoljcev se je odločilo, da v Zavetišču za zapuščene živali Gmajnice v Ljubljani pomagajo urejati parkovne površine. Zavedajo se, da skrb za živali odraža kulturo, razvitost in humanost celotne družbe. Vse živali si zaslužijo ustrezno oskrbo.
Več o letošnjem Krkinem tednu humanosti in prostovoljstva smo v studiu radia Krka spregovorili s Tejo Lesjak, vodjo Službe za odnose z javnostmi in Mitjo Remihom iz Upravljanja kakovosti, ki je bil tudi prostovoljec leta 2024. Pogovoru lahko prisluhnete v pripetem posnetku.