ukrajina Svet24.si

Bo Ukrajina razvila jedrsko bombo? Odzvalo se je ...

potapljač morje ocean Svet24.si

Foto: Pri Salomonovem otočju naključno odkrili ...

Boris Kupec 2022 Necenzurirano

Po našem razkritju razveljavili 30-milijonski ...

goncin-pl3 Reporter.si

Saj ni res, pa je! Varovana državna tožilka ...

dragic greice Ekipa

Do konca življenja oboževalka Slovenije, ...

kmetija uganka Njena.si

Srhljive skrivalnice ustvarjalcev Kmetije

thompson doncic Ekipa

Prizori, ki jih v NBA še ni bilo: Tako so v San ...

Novice Vinica

Praznik narave

Piše: Radio Krka

Čas objave:
23.05.2016 15:22

Prav te dni si sledi vrsto pomembnih dnevov za varstvo narave in okolja.

20. maj Svetovni dan čebel (še ni formaliziran z potrditvijo OZN), 21. maj je Dan Nature 2000, 22. maj Mednarodni dan biotske raznovrstnosti in jutri 24. maja bomo praznovali Evropski dan naravnih parkov.
Zaradi vsega tega je Skupnost slovenski naravnih parkov, ki združuje različne upravljavce dvanajstih najpomembnejših zavarovanih območji pripravila različne dogodke s katerimi želi približati svoje delo prebivalcem in obiskovalcem parkov. Ker se bo v času od 21. do 29. maja po vsej Sloveniji odvilo kar 52 tovrstnih dogodkov, smo jih združili v TEDEN SLOVENSKIH NARAVNIH PARKOV.

Dan Nature 2000
Omrežje Nature 2000 v EU obsega dober milijon km2 ozemlja držav članic EU in je tudi v svetovnem merilu največje omrežje varovanih območij narave. Osnovni namen te mreže je doseči preživetje tudi tistih vrst rastlin in živali ter habitatnih tipov, ki so ogroženi zaradi človekovega poseganja v okolje. V Sloveniji je območij N2000 je 355 in skupaj pokrivajo 37% kopnega površja države, sega pa območje N2000 tudi v morski pas. V KP Kolpa pokriva N2000 dobro polovico ozemlja.

Mednarodni dan biotske raznovrstnosti
Leta 1992 je bila v Rio de Janeiru sprejeta Konvencija o biotski raznovrstnosti. Program Združenih narodov za okolje (UNEP) je 22. maj razglasil za mednarodni dan biotske raznovrstnosti v spomin na začetek veljavnosti konvencije. Pri nasveniji ta dan obeležujemo od leta 1996. Slovenija spada med najbolj biotsko pestre države tudi v svetovnem merilu, saj tu najdemo približno 24.000 rastlinskih in živalskih vrst (še vedno se odkrivajo nove). Ob tem tvori izjemno biotsko bogastvo 800 živalskih in 66 rastlinskih endemičnih vrst, ki jih najdemo le pri nas in nikjer drugje na svetu. Tudi zavarovano območje KP Kolpa odlikuje velika pestrost vrst in habitatov, posebnost je bogat vodni svet reke Kolpe.


Evropski dan parkov
Leta 2004 je evropska zveza naravnih parkov EUROPARC razglasila 24. maj kot dan parkov – predvsem kot zgodovinsko pomemben datum – saj je bilo na ta dan leta 1909 na Švedskem ustanovljenih prvih devet narodnih parkov. Sedaj je ta dan namenjen širjenju znanja in zavesti o pomenu varovanja narave, biotske raznovrstnosti in trajnostnega razvoja v širših zavarovanih območjih narave. Številni naravni parki v Evropi (tudi pri nas) so ogroženi. Marsikje se pojavljajo težnje po ukinitvi zavarovanih območij ali na drugi strani tudi težnje po večjem vključevanju zasebnega kapitala v upravljanje. Kljub nekaterim prednostim bi to lahko osnovni namen zaščite narave postavilo v drugi plan pred večjo dobičkonosnostjo vloženega kapitala. V KP Kolpa ta dogodek praznujemo od leta 2008, ko smo organizirali tudi dan odprtih vrat KP Lahinja. V preteklosti so te dogodke v Žuničih s svojo prisotnostjo obogatili tudi ministri za okolje ali kmetijstvo, lani pa sekretar organizacije Eroparc.

V Javnem zavodu Krajinski park Kolpa smo vse te dogodke strnili v osrednjo prireditev: DAN ODPRTIH VRAT KRAJINSKEGA PARKA KOLPA 2016. Že tradicionalno se ob tej priložnosti v info centru parka Šokčev dvor v Žuničih zberemo upravljavci, prebivalci in obiskovalci zavarovanega območja ob Kolpi in tudi drugi številni prijatelji parka in Kolpe. Poleg možnosti brezplačnega ogleda zbirk v muzeju in rokodelskem centru je bila to predvsem priložnost druženja vseh deležnikov, ki so lahko sodelovali na delavnicah polstenja ovčje volne, predelave lanu, pletenja košar in opletanja steklenic, izdelave punčk iz cunj in volne ter podobno. V sodelovanju z Društvom čebelarjev ob Kolpi in Lahinji je bila pripravljena dodatna stojnica o čebelarstvu. Veliko obiskovalcev je izkoristilo možnost vodenega ogleda kulturnega spomenika pod vodstvom Tončke Jankovič. Dogodek pa so s svojim vrhunskim glasbenim vložkom popestrili tudi Preloški muzikanti. Poleg v. d. direktorja parka Borisa Grabrijana je udeležence nagovorila tudi uslužbenka Sektorja za ohranjanje narave na Ministrstvu za okolje in prostor Anita Jesih, ki je poudarila pomen ohranjanja narave v Sloveniji s posebnim poudarkom na Krajinski park Kolpa in tudi druga zavarovana območja v Beli krajini.

Velik obisk prijateljev Krajinskega parka Kolpa od blizu in daleč (ki so tudi poudarili pomembnost ohranjanja parka, biotske pestrosti in kulturne dediščine in podali številne pobude bodočega sodelovanja) ter pomoč številnih prostovoljcev je ustvarila prijetno vzdušje v Šokčevem dvoru in se je druženje nadaljevalo v večerne ure.