pgd-stari-trg Svet24.si

(Foto) Koroški gasilci iz gnojne jame rešili ...

Civljane Svet24.si

Neodvisna kandidatka premagala HDZ in njihovega ...

809311.69dc7759.fill-800x450 Necenzurirano

Dvojna vloga svetovalca ministrice: pisal zakon, ...

janez jansa trenta celje sodisce 18.04.2025 rb Reporter.si

Janši so zrasla krila – a s tem, kar počne, se...

sveca Ekipa

Slovenski nogomet žaluje. Umrl predsednik, ki je ...

petrol, igor-mravlja, klemen-bunderla, pot-neustavljivih, tehniski-muzej Svet24.si

Slutili smo, da se začenja ena najmočnejših ...

pokojnina, upokojitev, dodatno-pokojninsko-zavarovanje, modra-zavarovalnica Svet24.si

Kaj moram narediti za dobro pokojnino?

Novice

Posvet Skupnosti višjih šol Slovenije o delu s študenti s posebnimi potrebami

Piše: Alenka Pečnik Kranjec

Čas objave:
19.05.2025 10:03

V četrtek, 15. 5. 2025, je na Strokovno izobraževalnem centru Brežice potekal strokovni posvet o vključevanju študentov s posebnimi potrebami. Organizator posveta z naslovom Izzivi študentov z disleksijo in specifičnimi učnimi težavami v študijskem procesu je bila Skupnost višjih strokovnih šol Slovenije v sodelovanju z Višjo strokovno šolo Brežice.

Udeležence posveta sta pozdravili direktorica SIC Brežice, dr. Mojca Tomažin, in ravnateljica Višje strokovne šole Brežice, Hermina Vučajnk Šarić, uspešno delo pa jim je zaželela tudi vodja razvoja na Skupnosti višjih strokovnih šol Slovenije, Natalija Klepej Gržanič.

Članici delovne skupine za individualne pristope in študente s posebnimi potrebami na SVSŠS, mag. Branka Jarc Kovačič in Branka Balantič, sta predstavili analizo ankete o študentih s posebnimi potrebami, posebnimi pravicami in študenti tujci na višjih strokovnih šolah. Iz rezultatov je razvidno, da se število teh študentov na višjih strokovnih šolah povečuje, predavatelji pa si želijo usvojiti nova znanja in kompetence za uspešnejše delo z njimi.

O izzivih in bremenih disleksije, ki predstavljajo izziv za študente, predavatelje in šolski sistem, je spregovorila dr. Vesna Radonjić Miholič, ki je klinična psihologinja in sodelavka Inštituta za disleksijo z bogatimi izkušnjami z dela na Univerzitetnem inštitutu RS za rehabilitacijo Soča ter Onkološkem inštitutu Ljubljana.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pripravlja projekt Prehod mladih +, ki ga je udeležencem posveta predstavila Špela Jakša z Direktorata za invalide. Projekt bo omogočal podporo učencem, dijakom in študentom invalidom pri prehodu na trg dela.

Specialne pedagoginje iz mobilnega tima Osnovne šole dr. Mihajla Rostoharja Krško so iz svoje bogate prakse in na podlagi izkušenj z delom z učenci in dijaki s primanjkljaji na posameznih področjih učenja izvedle delavnico, na kateri so predstavile konkretne metode in pripomočke, s katerimi lahko predavatelji in inštruktorji prilagodijo učna gradiva in nudijo podporo ne samo študentom z disleksijo, pač pa tudi tistim z disgrafijo, diskalkulijo ali dispraksijo.

V zaključni debati so ravnatelji in predavatelji višjih strokovnih šol, ki so se posveta udeležili, ugotovili, da potrebujemo odprto razpravo o izzivih dela s študenti iz ranljivih skupin in da so takšne oblike izobraževanja nujno potrebne.