mercator, koronavirus, medvode, vrsta Svet24.si

Mercator zapira več kot 40 trgovin po državi, ...

malaosojnica Svet24.si

Na Mali Osojnici pohodnik za psom usodno omahnil v...

zd-bežigrad, vrsta Necenzurirano

To je Slovenija, kjer čakamo in plačujemo. Smo ...

janez jansa sds pl Reporter.si

Janez Janša zmagal že pred kongresom - v SDS ni ...

carlo ancelotti 2 Ekipa

Bomba iz Madrida: Znan nov trener Reala, čaka ...

Kate Middleton, videz Njena.si

Kate Middleton navdušila s pričesko in poklonom ...

camino-krk, camino-de-santiago, krk, hrvaška Svet24.si

Romarska pot, ki jo Hrvati ohranjajo že več kot ...

Novice Ribnica

Pletarska in lončarska šola v Rokodelskemu centru Ribnica

Piše: Radio Krka

Čas objave:
28.11.2015 13:34

Popoldanski ustvarjalni utrip Rokodelskega centra Ribnica, v katerem ima že peto leto svoje prostore že uveljavljen Likovno izobraževalni center z likovno in kiparsko šolo, od leta 2012 dopolnjujeta tudi pletarska in lončarska šola.

Letos, šola se je začela oktobra in bo trajala do marca, imajo v prvem letniku vpisanih pet udeležencev v lončarskem in 13 v pletarskem programu, skupaj v treh letnikih pa jih je 49.
Šola je postavljena tudi s pomočjo sredstev programa Leadar »Zapisana dediščina in rokodelska ustvarjalnost«. Obe dejavnosti sodita v zakladnico rokodelskega izročila, ki je sicer prikazana na stalni razstavi v Rokodelskem centru z naslovom v Korak s časom, in se razprostira na suhorobarskem območju lokalnih skupnostih Ribnica, Kočevje, Sodražica, Loški Potok, Bloke, Dobrepolje in Velike Lašče. Odziv v šolo je presegel pričakovanja, je poudarila vodja šole Katja Žagar.

Program kontinuiranega triletnega izobraževanja poteka pod okriljem mentorjev, mojstrov rokodelstva. Svoje znanje na udeležence šole prenašajo Danica Benčina, Janko Marinč, Jože Belaj, Franc Žuk, Vili Bitorjac, Aleša Čampa, Jani Jakob in Janez Mesarič. Lončarska šola izhaja iz nekdaj močne lončarske tradicije v ribniški dolini. Danes na tem območju delujejo še lončarske in ena keramičarska družina. Mentorji lončarji so Brigita Mestek, Janez Bojc, Jakob Nosan, Janez Pogorelec, Slavica Cvetek in Janez Mesarič.

Po končnemu tretjem letniku se mnogi tečajniki zatečejo v projektni letnik. Takšen način izobraževanja naj bi omogočil ohranitev rokodelstva, saj so predvsem tiste suhorobarske in lončarske panoge, ki temeljijo na ročnem izdelovanju, najbolj ogrožene.

Katja Žagar o mentorjih


Katja Žagar o projektnem letniku


Katja Žagar o projektu