profimedia-0937173421 Svet24.si

Več tisoč zaposlenih protestiralo pred sedežem ...

strelec Svet24.si

Strelci: pustolovci, ki sovražijo obveznosti in ...

902430_1698149615-snezic2-16981495925 Necenzurirano

Še 52. tožba Roka Snežiča: od nas zahteva 10 ...

22842X1223 Reporter.si

Nov zaplet pri Anžetu Logarju: kompromitirana ...

luka doncic dallas pm Ekipa

Slabe novice iz Dallasa: Luka Dončić bo dlje ...

tilen-lotrič -1 Revija Stop

Tilen Lotrič božične okraske kupil že oktobra

zlatko zahovic Ekipa

Zahović jasno in glasno o reprezentanci, Cesarju ...

Novice Ljubljana/Novo mesto

Za otroke staršev, ki morajo nujno v službo, bodo zagotovili varstvo

Piše: STA

Čas objave:
12.03.2020 13:31

Minister za izobraževanje Jernej Pikalo vsem šolam svetuje, naj v petek organizirajo alternativne oblike izobraževalnega procesa. Tistim staršem, ki imajo to možnost, svetujejo, naj otroke doma zadržijo že pred ponedeljkom. Za otroke staršev, ki bodo zaradi narave dela morali nujno v službo, bodo zagotovili varstvo, skladno s priporočili NIJZ.

Šole naj organizirajo alternativne ukrepe izobraževalnega procesa. Pikalo je kot možno alternativo navedel izhod v naravo. "Naj počnejo kar koli drugega, da ni treba biti v razredu. Naj bodo tudi v tem smislu kreativni," je na današnji novinarski konferenci dejal minister za izobraževanje, znanost in šport, ki opravlja tekoče posle. Staršem, ki imajo to možnost, pa je svetoval, naj otroke doma zadržijo že pred ponedeljkom.

Vlada je danes razglasila epidemijo novega koronavirusa v Sloveniji in sprejela tudi ukrep zaprtja vseh vzgojno-izobraževalnih ustanov s ponedeljkom. "Ukrep je nujen, ker smo videli, kako hitro se širi tudi po šolah," je dejal minister Pikalo.

Na ministrstvu že nekaj časa pripravljajo scenarij, kaj se zgodi, ko se zaprejo šole. Najbolj nujno je po Pikalovih besedah ugotoviti, kako bodo organizirali varstvo za najmlajše. "Mnogi starši delajo v najbolj kritičnih sektorjih države, ki so pomembni, da država deluje naprej. Če imajo otroke doma, sami ne morejo v službo. Zato bomo v sladu z navodili NIJZ organizirali varstvo za take starše, ki jih nujno potrebujemo v službi," je napovedal Pikalo.

Ob tem je minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Aleš Šabeder, opozoril, da bo zaprtje šol prizadelo tudi zdravstvo, saj ima veliko zdravstvenih delavcev otroke in bodo zaradi tega ukrepa morali ostati doma. Kot je pojasnil, že pripravljajo ukrepe za reorganizacijo dela v zdravstvenih ustanovah.

Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ksenija Klampfer pa je naknadno pojasnila, da staršem, ki bodo ostali doma zaradi varovanja otrok, kljub nekaterim predhodnim različnim informacijam po zakonu o delovnih razmerjih pripada 50-odstotno nadomestilo plače.

Pikalo je opozoril tudi na druge posledice, ki jih bo zaprtje šol imelo za otroke. Izpostavil je, da je šolska prehrana za nekatere otroke edini zares zdrav obrok in da vsi otroci tudi nimajo enakega dostopa do spletnega izobraževanja. Kot je pojasnil, bodo še danes skupaj z Radiotelevizijo Slovenija, Arnesom in drugimi deležniki skušali pregledati, kaj Slovenija že ima pripravljenega za izvajanje izobraževanja na daljavo.

Ljudi pa je pozval k medsosedski pomoči in solidarnosti. Izrazil je upanje, da bodo "tudi občine, civilna zaščita in vsi ostali delovali, kot je treba, da bo ta velik manko, ki ga zagotavlja izobraževalni sistem, nadomeščen".

Kot je pojasnila direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Nina Pirnat, so razglasitev epidemije predlagali zaradi pojava okužb v novih regijah in ker po v državi zdaj več skupkov okužb. Širjenje virusa je prešlo v drugo fazo.

Do 14. ure so namreč potrdili skupaj 89 okužb s koronavirusom, prvič tudi v kranjski in novogoriški regiji, kjer se je okužil zdravnik. Testirali so 3058 oseb. Največ okužb beležijo v ljubljanski in novomeški regiji, sledi mariborska, nekaj manj jih je še v celjski, koprski in murskosoboški regiji, je na novinarski konferenci pojasnil minister za zdravje v odhodu Aleš Šabeder.

Zaradi lažjega spopadanja s koronavirusom je aktivirana Civilna zaščita. Kot je po seji vlade pojasnil premier v odhodu Marjan Šarec, je Civilna zaščita že aktivna, z odredbo o epidemiji pa bo dobila formalno-pravno podlago za nemoteno izvajanje nalog.

Ministrstvi za zdravje in za izobraževanje pripravljata vse potrebno za ponedeljkovo zaprtje vzgojno-izobraževalnih ustanov. Če lahko, pa starše pozivajo, naj otroke obdržijo doma že v petek, je dejal Šabeder. Svetujejo tudi odpoved vseh obšolskih dejavnosti. Za otroke staršev, ki bodo zaradi narave dela morali nujno v službo, bodo zagotovili varstvo, skladno s priporočili NIJZ.

Ob tem je Šarec opozoril, da zapiranje šol pomeni tudi posledice, saj zadeva 300.000 ljudi. Izpostavil je organizacijo varstva, pomanjkanje medicinskega osebja, ki ima majhne otroke, pa tudi nekatere socialne posledice.

Zavrnil je očitke, da bi ta ukrep lahko sprejeli že prej, saj se pri ukrepanju ozirajo na širjenje virusa v soseščini. Kot primer je navedel Avstrijo, ki bo del šol zaprla v ponedeljek, del pa v sredo. Šarec je prepričan, da "je Slovenija doslej obvladala vse mogoče situacije in tudi tokratno bo". Vse državljane je pozval, da ostanejo doma, če ni nujno, in ponudijo pomoč, če je treba. S Šabedrom sta tudi pozvala, da se ne stigmatizira okuženih ljudi.

Predsednik republike Borut Pahor je državljane pozval, naj dosledno spoštujejo navodila in priporočila pristojnih oblasti in služb. Po njegovih besedah smo se znašli v položaju, ko smo še bolj odvisni drug od drugega, zato je treba ohraniti in okrepiti občutek za skupno in skupnost.

Novi premier Janez Janša je sporočil, da se nova vladna koalicija strinja z "zaustavitvijo javnega življenja" v Sloveniji, za prvo sejo svoje vlade pa napovedal ustanovitev kriznega štaba. Janša je napovedal še redne seje sveta za nacionalno varnost.

Državljane je danes pozval k doslednemu upoštevanju ukrepov. Vse starše, ki lahko že v petek obdržijo otroke doma, poziva, da to storijo in ne čakajo na ponedeljkovo zaprtje vseh vzgojno-izobraževalnih ustanov. Nova koalicija ima tudi nekaj predlogov glede reorganizacije zdravstvenega sistema. Kot je izpostavil Janša, je med drugim treba zmanjšati število vstopnih točk ter odpovedati vse nenujne posege in storitve, kjer tega še niso storili.

Pirnatova pa je državljanom svetovala, naj sledijo podatkom uradnih institucij, saj v javnosti krožijo številne napačne informacije o novem koronavirusu, tako glede načina širjenja okužbe kot tudi testiranja in zdravljenja.