Vodo dveh vodnjakov v bližnji okolici nedavnega požara v podružnici podjetja Ekosistemi v Zalogu pri Straži, katere analiza je pokazala, da jo je s površinskim tokom dosegla onesnažena požarna voda, hkrati pa je močno onesnažena z gnojnico, bodo izčrpali in odpeljali na čiščenje. Omenjeno sanacijo je prevzela Agencija RS za okolje (Arso).
Straški župan Dušan Krštinc je povedal, da so se predstavniki Arsa potem, ko so dobili izide analize vode iz omenjenih vodnjakov, v četrtek sestali s poveljnikom regijske civilne zaščite Klemnom Goršetom in se dogovorili za sanacijo.Približno 20 kubičnih metrov onesnažene vode se bodo v prihodnjih dneh lotili s praznjenjem obeh vodnjakov, z odstranitvijo vode in njenim čiščenjem, sanacijo pa je prevzel Arso, pa je Gorše povedal za STA.
Kot meni Franc Plut, predstavnik civilne pobude Loke-Zalog, ki je opozorila na problematično vodo v vodnjakih v bližini požarišča, samo s praznjenjem vodnjakov problema onesnažene požarne vode ne bodo rešili.
Po sodbi pobudnikov naj bi namreč požarna izcedna voda skozi kraško ponikalnico dosegla podtalnico in bi morali zato sanacijo zastaviti širše. Ker omenjene civilne pobude o izidih analize in nameravani sanaciji vodnjakov niso obvestili, pa zahtevajo, da se jih vključi v reševanje problema oz. načrtovanje sanacije. Hkrati bodo pristojno ministrstvo pozvali, da jih ustrezno obvešča, je še napovedal Plut.
Arso je sicer v četrtek objavil izide analize vzorcev vode Krke, izcedne požarne in vode iz dveh vodnjakov v bližnji okolici požara v podružnici podjetja Ekosistemi, vzetih med 21. julijem in 4. avgustom.
Analiza je pokazala, da je omenjena vodnjaka z vodo, ki so jo domačini uporabljali zgolj za zalivanje, s površinskim odtokom dosegla onesnažena požarna voda, medtem ko v vzorcih vode iz Krke ni bilo preseganj okoljskih meril. Vpliva požarne vode v Krki niso zaznali.
Glede onesnaženosti požarne vode so v Arsu ugotovili, da je ta poleg sredstev za gašenje in ostankov sežgane plastike vsebovala tudi pesticide, težke kovine in farmacevtske učinkovine, v vzorcih vode iz navedenih vodnjakov pa, da je tudi "določeno preseganje tako Escherichia coli kot tudi enterokokov". Rezultati kažejo, da so v tej "presežene mejne vrednosti za mikrobiološke parametre v odpadni vodi," kar po strokovnem tolmačenju pomeni, da je voda v vodnjakih dodatno onesnažena z gnojnico.
Nacionalni inštitut za javno zdravje je sicer v ponedeljek glede onesnaženja vodnjakov v bližini požarišča opozoril, da voda iz teh ni primerna za uporabo.
Na območju podružnice podjetja Ekosistemi v Zalogu pri Straži, ki se ukvarja s proizvodnjo vseh vrst lesnega goriva in proizvodnjo trdnih goriv iz nenevarnih odpadkov, je sicer zagorelo v četrtek, 20. julija.
Na izredni seji svetnikov Občine Straža so prejšnji četrtek predstavili podatke podrobnejših okoljskih analiz. Te kažejo, da so vsa vzorčena živila varna in skladna, zrak ni bil trajno onesnažen, prav tako ne Krka. Problematična pa da je predvsem močno onesnažena izcedna požarna voda.