Dolenjski muzej danes vabi na praznik situl, na katerem bodo predstaviti bogato dolenjsko arheološko dediščino. Novo mesto je evropsko najdišče z do zdaj največ odkritimi železnodobnimi bronastimi vedricami oziroma situlami.
2. Praznik situl je nadgrajeni vsebinsko in v obsegu. Program so sicer prilagodili letos v Novem mestu oklicanemu Jantarnemu letu, gostili pa bodo več obrtnikov in rokodelcev kot lani. Hkrati so vanj vključili plesno skupino Kres, glasbene skupine in nemško arheološko-uprizoritveno skupino Alauni.Praznovanje bodo obogatili še z igranim delom, Praznik situl pa bi radi v prihodnjih letih raztegnili na večdnevno dogajanje.
Kasno popoldanski in večerni spored na novomeškem Glavnem trgu začeli s prikazom starodavnih obrti in izdelkov, nato se bodo zvrstili delavnica za otroke, nastop glasbene skupine Cantion in folklorne skupine Kres.
Ob 21. uri bodo uprizorili slovesni sprejem halštatskih gostov pri novomeškem knežjem paru. Uro kasneje bodo obiskovalce povabili na ogled stalne arheološke zbirke v Dolenjskem muzeju in večer na glavnem trgu končali z nastopom kranjske skupine Beer Belly.
Festival prazgodovinskega življenja in kulinarike bodo začinili z gostinsko ponudbo s pridihom starejše železne dobe.
Na območju Novega mesta, ki so ga pred leti razglasili za mesto situl, so doslej odkrili 16 bronastih situl, od katerih jih je devet figuralno okrašenih. Novo mesto tako velja za največje svetovno najdišče tovrstnih torevtskih umetnin, novomeške situle pa so nekoliko mlajše od najbolj znanih slovenskih, denimo vaške in situle z Magdalenske gore, in sodijo v 5. in 4. stoletje pred našim štetjem.