Ob 20.50. V Rigonce prispel nov vlak s 1500 begunci, Hrvaška naj bi proti Sloveniji poslala tudi nekaj avtobusov z okoli 1300 begunci.
Nekaj pred 10. uro je v sprejemnem centru Brežice prišlo do požara, ki je zajel 27 šotorov, v katerih so bili nastanjeni migranti. Večina migrantov je bilo v času, ko je zagorelo, na prostem.Ogenj se je zelo hitro širil, gost črn dim pa je zapolnil notranjost šotorov. Štirje policisti, ki so bili v bližini, so takoj pričeli pregledovati šotore. Odločno in požrtvovalno so vstopili v goreče in zadimljene šotore, ter v enem izmed šotorov so našli pet tujcev, ki so spali, v drugem pa še štiri. Tujce so zbudili in jih hitro pospremili iz šotora.
Zaradi odločnega in požrtvovalnega ukrepanja policistov in gasilcev požar ni terjal človeških življenj kljub veliki množici ljudi, ki so se takrat nahajali na območju požara.
Policisti so takoj pričeli izvajati aktivnosti za vzpostavitev razmer, ki bodo omogočale sprejem in nastanitev migrantov v sprejemnem centru.
Okoli 1600 beguncev se iz Rigonc pri Dobovi odpravlja proti Brežicam. Po zadnjih podatkih jih bo do nastanitvenega centra policija pospremila kar peš. Medtem pa v Rigonce prihaja novih deset vagonov ljudi.
Begunci, ki so v Rigoncah že od jutra, bodo po več urah vendarle zapustili točko vstopa v Slovenijo. Trenutno se organizirajo in postavljajo v vrsto, da se bodo peš odpravili proti Brežicam.
Prav tako peš pa po progi iz Hrvaške prihajajo novi. Tam so jih namreč izkrcali z vlaka z desetimi vagoni.
Policisti se povezujejo
Generalni direktor policije Marjan Fank se je danes, 21. oktobra, na Dunaju sestal s šefi policij Avstrije, Madžarske in Hrvaške in jih pozval k čim boljšemu sodelovanju in izmenjavi podatkov v času povečanih migracij, s katerimi se srečujejo tudi njihove države.
Tovrstno sodelovanje so podprli tudi predstavniki drugih policij, saj se strinjajo, da je ključnega pomena za zagotavljanje varnosti in ustrezno obravnavo migrantov prav pravočasna in dosledna izmenjava vsebinsko celovitih informacij med policijami o predvidenem pritoku migrantov iz posamezne države v drugo državo.
Šefi policij so si bili enotni, da je dolgoročno nujno iskati rešitev problema pri izvoru oziroma v Grčiji, kjer migranti prvič vstopijo v EU.
Menili so tudi, da je treba okrepiti nadzor na meji med Grčijo in Turčijo.
Slovenska policija sicer dobro sodeluje z avstrijskimi kolegi, prejeli pa smo zagotovilo, da se bo izboljšala tudi komunikacija s hrvaškimi kolegi.
foto; Amnesty internartional, Ivan Molan