profimedia-0978111974 Svet24.si

ZDA dokončno zaprle agencijo za humanitarno ...

profimedia-0997228691 Svet24.si

Hiška, v kateri je odraščal novi papež, ...

2e45b70c0e7b33b3d53e6807cb26e8e9 Necenzurirano

Večni župan mora v zapor. Njegova občina pa ima...

ivo-boscarol-primož-lavre-1 Reporter.si

Kolesarjem, ki imajo bivališče v Monaku, da ne ...

uroš zorman Ekipa

Ljubljenec celjskih navijačev iz lige prvakov v ...

Preventivno gasilsko vozilo_Art kamp 3 Svet24.si

Požar doma: preverite, kako ukrepati

ogrevanje, denar leti skozi dimnik Svet24.si

Sedaj je pravi čas za razmislek o ugodnem ...

Novice Ljubljana/Novo mesto

Letos v Sloveniji manj pretežkih otrok, raba alkohola še vedno zaskrbljujoča

Piše: STA

Čas objave:
10.04.2019 17:01

Posodobljeni podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) kažejo, da so se v primerjavi z lanskim letom kazalniki zdravja na več področjih izboljšali. Zmanjšal se je denimo delež prekomerno prehranjenih otrok in število okužb s klopnim meningoencefalitisom, podatki pa že vedno kažejo zaskrbljujočo rabo alkohola med Slovenci.

NIJZ je pripravil posodobljene podatke o zdravju prebivalcev v slovenskih občinah, ki na ravni države kažejo izboljšanje kazalnikov zdravja na več področjih. Tako se je denimo zmanjšal delež prekomerno prehranjenih otrok.

V primerjavi z letom 2016, ko so bili objavljeni prvi podatki Zdravje v občini, se je delež prekomerno težkih otrok zmanjšal v 60 odstotkih občin. V 40 odstotkih občin se je ta delež sicer povečal, vendar na ravni celotne države opažajo zmanjšanje deleža prekomerno prehranjenih otrok. Delež prekomerno prehranjenih odraslih pa je izrazito višji v vzhodni polovici Slovenije.

Nekoliko se je povečala odzivnost v preventivnem programu Zora. Merili so tudi odzivnost v preventivnem programu Svit, ki je najvišja v občinah Železniki, Gorenja vas - Poljane, Škofja Loka, Mirna Peč, Cerkno in Semič.

Zmanjšalo pa se je število okužb s klopnim meningoencefalitisom, največ primerov pa so zaznali v občinah Loški potok, Vitanje, Bloke, Gorenja vas - Poljane, Kostel, Preddvor, Kobilje in Sodražica.

Kljub temu pa podatki še vedno kažejo zaskrbljujočo rabo alkohola med prebivalci Slovenije, saj se je povečal delež prometnih nesreč z alkoholiziranimi povzročitelji in delež bolezni, ki jih lahko pripišejo alkoholu. Občine z največ bolnišničnimi obravnavami zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, so Trnovska vas, Sveti Andraž v Slovenskih Goricah, Jezersko, Dobje, Podlehnik, Škocjan, Idrija in Kobilje.

V primerjavi z letom 2016 opažajo v 72 odstotkih slovenskih občin tudi povečanje bolniške odsotnosti, ki se je v vsej državi v povprečju zvišala s 13,7 na 15,3 dni na zaposlenega prebivalca.

Podatki zajemajo tudi umrljivost zaradi samomorov in kažejo, da v zadnjih petih letih v devetih občinah ni bilo smrti zaradi samomora, in sicer v občinah Kobilje, Osilnica, Kungota, Cankova, Dobrovnik, Solčava, Trzin, Velika Polana in Makole.