šimpanz Svet24.si

Čista zadnjica, skrbno negovane rane in umivanje ...

Viktor Orban Svet24.si

Orban začel »spomladansko čiščenje«

tomaz-kraskovic Necenzurirano

Kdo je bivšemu finančniku Slovenskih železnic ...

1747134520-1-37-1747134465149 (1) Reporter.si

Referendum je bil Janševa generalka za ...

carlo ancelotti 2 Ekipa

Bomba iz Madrida: Znan nov trener Reala, čaka ...

Solata Njena.si

Zakaj bi morali paradižnik jesti (skoraj) vsak ...

Poplave Svet24.si

Vaši domovi so ogroženi. Kaj lahko storite?

Novice

Letos mineva 80. let od prvega odvzema krvi v Sloveniji

Piše: Rdeči križ Metlika

Čas objave:
13.05.2025 09:47

Začetki transfuziologije in krvodajalstva v Sloveniji segajo v obdobje po koncu druge svetovne vojne, ko je bil v Ljubljani pri Centralni vojni bolnici ustanovljen transfuzijski oddelek. Tam so 4. junija 1945 odvzeli in konzervirali prvih 19 steklenic krvi. Ta pomemben mejnik na področju transfuzijske službe oz. krvodajalstva praznujemo kot dan krvodajalstva v Sloveniji.

Pomemben mejnik je leto 1953, ko organizacijo krvodajalstva prevzame Rdeči križ Slovenije ter vzpostavi prostovoljno, brezplačno in anonimno krvodajalstvo. Krvodajalstvo je v Sloveniji tako kot v mnogih evropskih in drugih državah organizirano pod okriljem Rdečega križa na načelih neplačan osti, prostovoljnosti in anonimnosti. Krvodajalstvo je solidarnostno gibanje za ohranjanje življenja bolnikov in večjo kakovost zdravja ljudi.

V Sloveniji statistično vsakih 5 minut nekdo potrebuje kri! Skupaj s številnimi podjetji, društvi, organizacijami ter drugimi skupinami Rdeči križ Slovenije in območna združenja Rdečega križa v sodelovanju s transfuzijsko službo načrtujemo več kot 1.160 krvodajalskih akcij na leto.

Krvodajalstvo je solidarnostno gibanje za ohranjanje življenja bolnikov in večjo kakovost zdravja ljudi, ki temelji na brezplačnosti, anonimnosti in prostovoljstvu. Naša kri je nenadomestljivo zdravilo in najdragocenejše, kar lahko podarimo.


“Slovenija sodi med tiste države, ki pokrivajo vse potrebe po krvi same.”

V Sloveniji daruje kri okoli 5 odstotkov prebivalcev. Da zadostimo potrebam zdravstva po krvi, potrebujemo vsak delovni dan med 300 in 350 krvodajalk in krvodajalcev. Na leto zberemo med 42.000 in 45.000 litrov krvi, kar zadošča potrebam slovenskega zdravstva. To pomeni, da se na leto prijavi približno 95.000 krvodajalcev. V Sloveniji predstavljajo tretjino vseh krvodajalcev ženske, dve tretjini pa moški.


Območna združenja Rdečega križa Metlika ima evidentiranih 2.166 krvodajalcev 1.674 aktivnih. Letno na treh rednih in eni izredni akciji daruje kri do 600 oseb, kar pomeni dobrih 11 odstotkov občanov starih med 18-65 let od tega vsako leto do 60 novih tistih, ki kri darujejo prvič in ne zadnjič kot pravijo in so steber krvodajalstva v prihodnje. Lahko rečemo, da gre v občini za generacijsko darovanje krvi.

Kri lahko darujejo vsi zdravi ljudje, stari med 18-65 in imajo 50 kg telesne teže. Na vsake tri mesece moški na vsake štiri mesece pa ženske. Za večjo udeležbo obveščamo krvodajalce in javnost (z osebnimi vabili, preko SMS sporočil, tudi s plakati, transparenti itd.) kdaj in kje poteka posamezna krvodajalska akcija.

Letos ob okrogli obletnici od prvega odvzema krvi v Sloveniji smo na sprejem k županji občine Metlika včeraj, 12.maja povabili 32 krvodajalcev z odvzemi od 50 krat do 125 krat darovano kri. Skupaj imajo 2.180 odvzemov, zbrali so 8.736 litrov krvi. Iskrene čestitke.

Iskrena in velika hvala vsem krvodajalcem občine Metlika , ker dajete majhen del sebe za dobro drugega in ker zaradi vas življenje teče dalje.

Spoštovani krvodajalci že danes lepo vabljeni na drugo redno krvodajalsko akcijo, ki bo v sredo 4.junija 2025 v telovadnici vrtca Metlika. Dan ko praznujemo dan slovenskih krvodajalcev.

Iskrena in velika HVALA vsem krvodajalcem in krvodajalkam za njihovo plemenito dejanje- darovanje krvi s katerim boste marsikomu povrnili zdravje ali celo rešili življenje.