Kmetijska zadruga Trebnje-Krka, največja slovenska zadruga, ki je tudi v lanskem letu poslovala po pričakovanjih, v teh dneh oči upira v prvi konec tedna v marcu, ko bo na hipodromu v Šentjerneju tradicionalni, že 29. Gregorjev sejem.
»Za nami je uspešno poslovno leto, ko smo med drugim odprli tudi dve samopostrežni trgovini v Novem mestu. Seveda imamo jasne cilje tudi za letošnje leto. Poleg več predvidenih investicij in številnih drugih projektov verjetno prvi v Sloveniji vzpostavljamo kooperacijsko pridelavo poljščin. To pomeni, da bo lahko kooperant v zadrugi nabavil kmetijski repromaterial za pridelavo, plačilo pa bo izvedel po spravilu kmetijskih pridelkov oziroma ob njihovi prodaji. Naša zadruga je na različne načine čedalje bolj povezana tudi z lokalnim okoljem. Iz tega vidika je zelo pomemben tudi Gregorjev sejem, ki je do neke mere poslovni, predvsem pa družabni dogodek za vse generacije,« je prepričan direktor KZ Trebnje-Krka Stanko Tomšič.
Zadruga, v kateri je trenutno zaposlenih 240 ljudi in ki ima več kot 1000 članov, je tako lani dosegla pričakovane poslovne rezultate: več kot 95 milijonov evrov skupnih prihodkov (oziroma pet odstotkov več kot leta 2023). Glavna prihodka sta prodaja trgovskega blaga (približno 51 %) ter odkup in prodaja kmetijskih pridelkov (dobrih 45 %). Ostalo predstavljajo drugi prihodki. Odkupila je skoraj 11 tisoč komadov goveje živine ter odkupila in oddala v nadaljnjo rejo več kot 4.000 telet, odkupila je tudi približno 47,5 milijona litrov mleka. Poleg rednega poslovanja je KZ lani izvedla za milijon evrov ključnih naložb - najpomembnejši sta vzpostavitev dveh novih trgovin v Novem mestu in nakup novega vozila za prevoz živine. Prav toliko denarja so namenili povečanju zalog predvsem na področju koooperacije ter vzpostavitvi delovanja dveh novih trgovin. KZ je uspešno kandidirala tudi na BORZEN za zamenjavo/novogradnjo kurilnih naprav v Trgovskem centru Trebnje, ZNC Novo mesto in v sklopu dveh načrtovanih novogradenj (Agroservis v Novem mestu in trgovski center v Črnomlju, za kateri sta bili pridobljeni gradbeni dovoljenji). Načrtovane naložbe bodo sofinancirane do 45 % in izvedene v letih 2025 in 2026.
»Moram reči, da člani ocenjujejo zelo dobro delo Kmetijske zadruge Trebnje-Krka z vidika samega rezultata in predvsem z vidika sodelovanja, ki je največjega pomena, saj mora vsak član oziroma kmet čutit zadrugo kot svojo zadrugo,« pravi predsednik upravnega odbora KZ Trebnje-Krka Anton Strah, o novem načinu kooperacije pa meni: »Le na ta način lahko pomagamo nekaterim kmetom, ki mogoče finančno niso tako močni, da bi obdržali svoje kmetovanje, naj bo to poljedelstvo ali živinoreja.«
Začrtane cilje bodo v KZ zasledovali tudi v letu 2025. Načrtujejo več kot 100 milijonov evrov skupnih prihodkov in pozitivno poslovanje, pri tem pa bodo še naprej uvajali številne ukrepe za povečevanje konkurenčnosti in posledično dvig obsega prodaje. Z letošnjim letom zadruga za svoje člane uvaja kooperacijsko pridelavo kmetijskih pridelkov. To pomeni, da bo lahko kooperant v zadrugi nabavil kmetijski repromaterial za pridelavo kmetijskih pridelkov, plačilo pa izvedel po spravilu kmetijskih pridelkov s kompenzacijo s kmetijskimi pridelki ali drugimi kmetijskimi proizvodi.
29. Gregorjev sejem 2025: Spoštujmo domače
Že drugo leto zapovrstjo bo Hipodrom Šentjernej gostil največji spomladanski kmetijski sejem, in sicer med 7. in 9. marcem. Največji tovrstni sejem v jugovzhodni Sloveniji je pomemben akter pri prenosu znanja, inovacij v kmetijstvu in promociji slovenskih pridelovalcev, saj na njem lahko obiskovalci najdejo kmetijske stroje in pripomočke, avtomobile, izdelke za dom in vrt, tekstil, bižuterijo, pa tudi lokalno pridelano sadje in zelenjavo, domače mesnine, pekovske in mlevske izdelke, domača olja, medene, mlečne in rokodelske izdelke.
Vodja sejma Anton Prus: »Trudimo se vedno predstavljat, ponujat domače, lokalno. Stremimo k temu, da bomo živeli sami na svoji zemlji z lastno pridelano hrano. Včasih je bil to tipični sejem za kmečki živelj, sedaj opažamo – kar je zelo pohvalno – veliko več mladih ljudi, mladine, temu prilagajmo tudi vsebine.«
Na odru osrednjega prireditvenega šotora bodo tako med drugim nastopili duo Z andahtjo, ansambel Čuki in ansambel Pogum, v petek bodo poseben šentjernejski šopek podarila tamkajšnja društva in otroci, v soboto bodo med nasveti mame Manke zapeli pevski zbori in ljudski pevci in godci, medtem ko bodo v nedeljo z odra zazvenele harmonike. Posebej bo poskrbljeno za otroke, ki imajo do 15. leta brezplačen vstop, lahko se bodo igrali na igralih in obiskali razstavo malih živali, v soboto bodo rajali s Čuki, v nedeljo z Majo Jovanović. Vsi obiskovalci bodo z nakupom vstopnice lahko sodelovali v nagradnem žrebanju, v katerem bo glavna nagrada akumulatorski set orodja Villager ZEN.