Trajnostni prihodi na delo vse bolj priljubljeni
V petek, 20. septembra, so se krkaši že devetič pridružili Evropskemu tednu mobilnosti. Z željo, da bi prispevali k skrbi za planet, so se akciji Krkin dan brez avtomobila letos pridružili zaposleni iz 13 držav, kjer ima Krka svoje poslovne enote. Trajnostni načini prihoda na delo niso več le enkratno dejanje, ampak gre za vidno spreminjanje potovalnih navad. Odločitev za vsakodnevne skupne vožnje, prihode na delo z javnim prevozom, kolesom in drugimi trajnostnimi prevoznimi sredstvi ali peš je del njihovega prizadevanja za bolj zdravo okolje in izboljšanje kakovosti življenja. To je tudi glavni cilj Mobilnostnega načrta, ki ga imajo v Krki že od leta 2015: čim več zaposlenih spodbuditi, da bi za prihod na delo čim pogosteje izbrali trajnostni način.
Vseevropska pobuda letos k spreminjanju potovalnih navad nagovarja pod sloganom Udoben javni prostor – za vse. Kjer so ljudje, njihovi načini opravljanja vsakodnevnih in drugih poti ter zanje pomembne dejavnosti enakovredno obravnavani, je kakovost življenja boljša: več je socialne pravičnosti, večja je varnost, manj je hrupa in onesnaženosti zraka. Tega se zavedajo tudi v Krki, zato svoje zaposlene vse leto spodbujajo k trajnostnim načinom prihoda na delo.
Vsak način ima tako za širšo družbo kot za posameznike prednosti in slabosti z vidika zmogljivosti, fleksibilnosti, porabe energije, varnosti in okoljskega vpliva. V Krki so ponosni, da so vsebine, zapisane v Mobilnostnem načrtu, in skupna prizadevanja za zmanjšanje uporabe osebnih avtomobilov, v devetih letih obrodila sadove.
Naj gre za kolo, skupno vožnjo, avtobus, vlak, električni skiro ali hojo – krkaši vedno znova potrjujejo, da je trajnostna mobilnost del njihovega življenja. Število tistih, ki se odločajo zanjo, se povečuje tako v Sloveniji kot v poslovnih enotah po svetu. Letos so se akciji Krkin dan brez avtomobila poleg slovenskih pridružili še njihovi sodelavci v 13 državah: v Kazahstanu, Ruski federaciji, Nemčiji, Romuniji, Ukrajini, Bosni in Hercegovini, Belorusiji, na Hrvaškem, Slovaškem, Madžarskem, Finskem, Poljskem in Češkem.
Skupne vožnje na delo
V Krki v Sloveniji 40 % zaposlenih živi več kot 40 km od delovnega mesta, na delo prihajajo tudi iz Posavja, Bele krajine, Štajerske, Gorenjske in celo sosednje Hrvaške. Marsikdo se odloči za javni prevoz, posebno razveseljivo pa je, da se odločajo za skupne vožnje.
Na Krkinem portalu je na voljo spletna stran, kjer se lahko dogovarjajo za skupne vožnje. Vodstvo pa je objavilo razpis in vsem, ki se odločijo za skupne vožnje, zagotavlja brezplačno parkirno mesto. V treh mesecih od začetka razpisa se je oblikovalo že 18 skupin. S svojo odločitvijo prispevajo k zmanjševanju vplivov na okolje in manjši zasedenosti parkirišč. Skupne vožnje pa so tudi odlična priložnost za spletanje prijateljstev, ne nazadnje tudi za počitek, ki si ga lahko privoščijo sopotniki.
Nove kolesarnice
Učinkovita rešitev je tudi kolesarjenje na delo. Dobro vpliva na zdravje in je hkrati za okolje neškodljiva alternativa avtomobilom, saj ne povzroča izpustov toplogrednih plinov. Da je vožnja s kolesi vse bolj priljubljena, potrjuje tudi velika udeležba na kolesarskih izletih Trim kluba Krka, ki so jih organizirali v minulih dneh, da bi zaposlene privabili k trajnostnim oblikam prihoda na delo. Spodbude so učinkovite, kar potrjujejo polne kolesarnice. Zdaj jih je na voljo osem, nekatere so tudi povečane in prenovljene.
Kolesa morajo biti med delovnim časom na varnem, zato so v Ljubljani, Ljutomeru in Novem mestu uredili tehnično varovane kolesarnice, opremljene s pristopno kontrolo in videonadzorom. Vse so na priročnih lokacijah blizu vhodov v podjetje, kar omogoča enostaven dostop in uporabo. Opremljene so z nadstreški, da so kolesa zaščitena pred dežjem, snegom in soncem, kar podaljšuje njihovo življenjsko dobo in zmanjšuje potrebo po vzdrževanju. Kolesarnice so tudi v Bršljinu, Šentjerneju in Krškem. V podjetju so se odločili, da jih bodo opremili še s tlačilkami ter seti za popravila in krpanje zračnic.
Sodobna ekološka tehnologija tudi na področju logistike
Kot okoljsko odgovorno podjetje uvajajo sodobno ekološko tehnologijo tudi na področju logistike. V skrbi za bolj zdravo okolje so namestili 10 polnilnih postaj za električna vozila. Nekatere so namenjene gostom in zunanjim obiskovalcem, del pa jih uporabljajo za Krkin vozni park, ki ga posodabljajo z ekološko sprejemljivejšimi vozili. Imajo 4 električna vozila za servisno-storitvene dejavnosti na Krkinih poslovnih in proizvodnih lokacijah na območju Novega mesta, Šentjerneja in Krškega. Za službene poti je na voljo tudi 6 električnih vozil. Starejša službena vozila pa postopoma nadomeščajo z električnimi in hibridnimi.
Krkin vozni park so letos kot prvi v Sloveniji dopolnili z električnim tovornim vozilom za prevoz izdelkov po Sloveniji. Tovornjak bo privarčeval več kot 15 tisoč litrov goriva na leto. Toliko ga skupaj porabi 10 povprečnih slovenskih voznikov osebnih vozil.
Z akcijo Krkin dan brez avtomobila, kontinuiranim spodbujanjem zaposlenih k odločitvi za trajnostne načine prihoda za delo ter usmerjenostjo k najnovejši tehnologiji in za okolje manj škodljivim vozilom uresničujejo svoje cilje – zmanjšati uporabo osebnih avtomobilov ter tako prispevati k večji prometni varnosti, manjšemu negativnemu vplivu na okolje, predvsem pa k boljši kakovosti zraka povsod, kjer poslujejo.