profimedia-0937173421 Svet24.si

Več tisoč zaposlenih protestiralo pred sedežem ...

strelec Svet24.si

Strelci: pustolovci, ki sovražijo obveznosti in ...

902430_1698149615-snezic2-16981495925 Necenzurirano

Še 52. tožba Roka Snežiča: od nas zahteva 10 ...

22842X1223 Reporter.si

Nov zaplet pri Anžetu Logarju: kompromitirana ...

urska zigrat tadej pogacar Ekipa

Urška Žigart spregovorila o morebitnem ...

tilen-lotrič -1 Revija Stop

Tilen Lotrič božične okraske kupil že oktobra

vlatko cancar Ekipa

Trener Denverja povsem strt zaradi Čančarja, kar...

Novice Zalog/Straža

Je lepotica Krka v življenjski nevarnosti?

Piše: Radio Krka

Čas objave:
05.08.2017 10:09

Poročali smo že o črni in smrdljivi vodi v Lokah pri Zalogu. Včeraj je ekološka patrulja obravnavala žal pričakovano in nadvse tragično problematiko trajno zastrupljene podtalnice v Zalogu - Lokah pri Straži.

V nadaljevanju poročilo, ki so nam ga poslali včeraj zvečer.

Do problematike  je prišlo zaradi delovanja podjetij na degradiranem in za novo dejavnost neprilagojenem, neurejenem obratu zbiranja, skladiščenja in predelave odpadkov na nekdanji opekarni Novo mesto v Zalogu pri Straži - posebno ob zadnjem požaru, ko so požarne vode v podtalnico sprale različne vrste najhujših onesnaževalcev - strupov, ki so nastali na podlagi gorenja vseh vrst odpadkov, dodaja ekološka patrulja.

Vaščan vasi Loke, tudi član RDEG Ivančna Gorica, ima iz svojega vodnjaka pri reki Krki napeljan podzemni cevovod do svojega vrta, kjer vodo iz vodnjaka, ki se napaja izključno iz podtalnice, uporablja za zalivanje vrtnin. Pred več kot štirimi desetletji so si tovrstne vodnjake skopali sami vaščani, preden je bil urejen vodovod. Vodo iz vodnjakov so tudi pili, saj je bila pitna. Teh vodnjakov je več, v neposredni bližini je vsaj še eden. Včeraj, ko je želel zaliti vrtnine, je poklical, saj je iz pipe namesto vode pritekla neprosojno, zelo intenzivno smrdeča črna kemikalija!

Smrad je identičen smradu ostankov zgorene odpadne surovine
na obratu nekdanje Opekarne Novo mesto v Zalogu pri Straži, kar je bilo v bližini obrata moč zelo intenzivno zaznati takoj po požaru, vonj pa je na obratu prisoten še danes. Obrat je od vodnjaka oddaljen 400 m zračne linije. Na podlagi tega je možno z veliko gotovostjo sklepati, da so vodnjak preko podtalnice napolnile količinsko zelo obsežne izcedne vode z neurejenega obrata, ki so nastale pri gašenju katastrofalnega požara izpred 14 dni. Ta je ohromil obrat, saj so bili uničeni ključni deli obrata, vključno z večino odpadne surovine, ki je vsebovala tudi nevarne odpadke – to so povedali gasilci, kot priče; prav tako pa imajo tudi dokazne fotografije. Obrat ni imel najosnovnejše protipožarne ureditve, prav tako pa tudi ne zadrževalnika izcednih vod, zato so se le-te prosto izlivale skozi neutrjena tla obrata (zemlja), kjer so se na prostem skladiščile surovine, ostalo pa po starih in novih ceveh na poljedelske površine 1. kvalitete.

Zemlja je zaradi suše zelo presušena, zato je obsežna izcedna požarna voda s travnika, ki je zavoljo rednega dotakanja izcednih vod v preteklih 10 letih popolnoma uničen, poniknila v zemljo v tako kratkem času, da tega vaščani ne pomnijo. Sklepamo, da je podtalnica na tem delu popolnoma kontaminirana s težkimi kovinami, smrtno nevarnimi kemikalijami, hormoni, strupi. Obstaja velika nevarnost, do bo večje deževje te izjemno nevarne kemikalije odplaknilo neposredno v Krko, če ne drugače, ob mešanju poplavne vode in vode iz vodnjaka, saj je ta od Krke oddaljen le 5 m in se nahaja v izrazito poplavnem območju. Takrat bo kontaminirana tudi struga reke Krke in predvidevajo množičen pogin rib, v več ponavljajočih se primerih!

V sporočilu okoljska patrulja dodaja tudi predlog za sanacijo


Podtalnica je uničena in vodnjaki neuporabni za vrsto desetletij, če ne stoletje. Tu ni več pomoči. Lahko pa preprečimo prevelike, usodne vplive na reko Krko, in sicer s tem, da se uredi trajno črpanje vodnjakov in odvoz izjemno nevarnih voda na primerno čistilno napravo. Hkrati se uredi redni monitoring na vodnjakih, ki naj se izvaja v naslednjih številnih desetletjih, dokler se ne ugotovi izboljšanja stanja pod mejo »dovoljenega« onesnaženja. K TEMU JE POTREBNO PRISTOPITI NEMUDOMA, pred naslednjim deževjem, še dodajajo.


a pomoč pri analizi vode iz vodnjaka smo od gasilcev iz GRC Novo mesto prejeli tehnično dokumentacijo gasilnih sredstev, ki so bila uporabljena pri gašenju pred 14 dnevi. Večino je predstavljala voda, nekaj pa tudi dve vrsti gasilne pene. Prvo je penilo Alcoseal 3-6 (800l), drugo pa penilo Towalex MB 15 (400l). Dokumentacija je v priponki.